Opublikowano wyniki najdłuższych badań na temat skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych

Redakcja 22.03.2017
Tabletki antykoncepcyjne
Fotografia: East News

W badaniu wzięło udział 46 tysięcy kobiet. 

Antykoncepcja hormonalna ma zapobiegać zachorowaniom na raka.

Najnowsze badania, których wyniki opublikowane zostały na stronie periodyku "American Journal of Obstetrics and Gynaecology", są przełomem w ginekologii i onkologii. Okazuje się, że kobiety, które stosowały taki rodzaj antykoncepcji, mogą mieć nadzieję na to, że w ciągu najbliższych 30 lat nie zachorują na raka.

Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych prawdopodobnie chroni przed nowotworem jelit, błony śluzowej macicy oraz jajników. Naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen są niemal pewni, że ryzyko rozwinięcia się choroby jest w tym przypadku o wiele mniejsze niż u kobiet, które nigdy nie zażywały pigułek. Co więcej, naukowcy przyjrzeli się ryzyku zachorowań na raka u kobiet, które zażywały hormony w młodości, czyli w latach reprodukcji. Okazało się, że wbrew powszechnej opinii ryzyko zachorowań na inne rodzaje nowotworu wcale nie jest większe.

Najdłuższe badania w historii

Powyższe wnioski opracowano na podstawie najdłużej trwających badań nad skutkami zażywania antykoncepcji na świecie. Na przełomie 44 lat wzięło w nich udział aż 46 tys. kobiet. Pierwsze kroki ku dokładnemu poznaniu działania antykoncepcji hormonalnej rozpoczęto w 1968 roku w Roylal College of General Practictioners’. 

Ochronne korzyści z zażywania tabletek w latach reprodukcyjnych trwają przynajmniej przez 30 lat od zakończenia terapii. Byliśmy także zainteresowani, jaki jest ogólny bilans występowania wszystkich typów raka u kobiet, które zażywały tabletki w późniejszym etapie życia. Nie znaleźliśmy dowodu na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór u starszych, przekwitających pacjentek – powiedziała doktor Lisa Iversen w rozmowie z serwisem Independent.co.uk.

Wyniki tych skrupulatnych i długo trwających badań są z pewnością uspokajające. Jednak należy pamiętać o tym, że nie należy stosować tabletek antykoncepcyjnych na własną rękę. Pigułki zawsze powinny być odpowiednio dobrane przez ginekologa, ponieważ źle dobrane mogą być niebezpieczne dla organizmu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów