Oni już wiedzą, że pisanie o wszystkim i niczym prowadzi donikąd. To czołówka polskiej blogosfery

Redakcja 15.12.2016
Jessica Mercedes i Maffashon
Fotografia: East News

Ci blogerzy o swoją pozycję na rynku nie muszą się martwić. 

Jeden z najpopularniejszych blogerów w Polsce przygotował swój coroczny ranking najbardziej wpływowych polskich blogerów 2016 roku. Mowa o Tomaszu Tomczyku, znanym jako "Jason Hunt", a jeszcze niedawno występującym pod pseudonimem "Kominek". Ranking przygotowany jest od 2009 roku, jest to więc jego dziewiąta edycja. 

Ten ranking porządkuje blogosferę, pokazuje, kto się w niej liczy i jest podpowiedzią na kogo warto zwracać uwagę przy współpracy komercyjnej. Nie jest sponsorowany i robiony pod znajomych. Nigdy nie będzie doskonały, ale zawsze był i pozostanie tworzony uczciwie, bo wiem, że cokolwiek by o nim nie mówić - wyznacza w jakimś stopniu grupę blogerów, których warto mieć na oku w nadchodzącym roku - napisał Tomek Tomczyk na swoim blogu Jasonhunt.pl. 

Bloger w swoim rankingu wyróżnił złotą, srebrną i brązową dziesiątkę autorów blogów, którzy najlepiej poradzili sobie na rynku w 2016 roku. Co ważne, jakość tekstów danego blogera nie ma tu żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie, w jakim stopniu wpływają na polską blogosferę.

Kryteria rankingu są bardzo podobne do tych z ubiegłego roku. Wyszedłem wtedy z dwóch podstawowych założeń. Pierwsze - ważne jest to, co bloger tworzy poza swoją platformą i przestałem patrzeć na częstotliwość publikacji na blogu, za to zwracałem uwagę na obecność w social mediach. To na nich najczęściej i najefektywniej kreuje się opinie. Drugie założenie - mniej ścianek, więcej pomagania potrzebującym. Wiem, że brak blogerek modowych, poza dwiema absolutnymi liderkami, to duża zmiana w porównaniu z poprzednimi rankingami i jest to w pewnym sensie kreowanie nowej rzeczywistości, ale wierzę, że najbardziej wartościowi są blogerzy, którzy pobudzają społeczność do pomagania innym. Obojętnie w jaki sposób - powiedział Tomczyk w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

W pierwszej, a więc złotej dziesiątce znaleźli się dobrze wszystkim znani blogerzy, tacy jak Jessica Mercedes Kirschner (Jemerced), Julia Kuczyńska (Maffashion) i Kamil Pawelski (Ekskluzywny Menel), a także mniej znani, którzy choć na celebryckich ściankach nie pozują, równie dobrze radzą sobie na rynku. Wśród nich Magda Kogut-Wałęcka (Szczęśliva), Maciej Budzich (Mediafun), Konrad Kruczkowski (Halo Ziemia) Grzegorz Marczak (Antyweb), Karol Lewandowski i Aleksandra Ślusarczyk (Busem przez Świat), Przemysław Pająk (Spidersweb) i Michał Szafrański (Jak Oszczędzać Pieniądze). Co dla niektórych może być sporym zaskoczeniem, w pierwszej dziesiątce zabrakło popularnej Tamary Gonzalez Perea, znanej jako Macademian Girl. 

Kamil Pawelski, czyli Ekskluzywny Menel
Fotografia: East News

Kamil Pawelski, czyli Ekskluzywny Menel 

Kobiety górą

Drugą, srebrną dziesiątkę zdecydowanie zdominowały kobiety. Wśród nich Agata Aleksandrowicz (Hafija), Marta Dymek (Jadłonomia), Dagmara Hicks (Cała Reszta), Magdalena Grzebyk (Krytyka Kulinarna), Katarzyna Ogórek (Twoje DIY), Joanna Pachla (Wyrwane z Kontekstu), Tamara Gonzalez Perea (Macademian Girl) i Natalia Sitarska z Łukaszem Smolińskim (Tasteaway). W zestawieniu znalazło się także miejsce dla dwóch blogerów: Andrzeja Tucholskiego (Andrzej Tucholski) i Pawła Opydo (Opydo). 

Wcale nie mniej ważni

Choć znaleźli się dopiero w trzeciej wyróżnionej dziesiątce, ich pozycja na rankingu jest bardzo silna. W brązowej dziesiątce znaleźli się Aleksandra Budzyńska (Pani Swojego Czasu), Jan Faver (Stay Fly), Jacek Kłosiński (Kłosiński), Magdalena i Kamil Mirkowiczowie (My Pink Plum), Anna i Marcin Nowakowie (Gdzie Wyjechać), Łukasz Przechodzeń (Rowerowe Porady), Magdalena Rogala (Motheratorka), Anna Skura (What Anna Wears), Natalia Sławek (Jest Rudo) i Eliza Wydrych (Fashionelka). 

Tomek Tomczyk, autor rankingu
Fotografia: East News

Tomek Tomczyk, autor rankingu

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów