Olivier Janiak szczerze o byciu ojcem. "Nikt nie jest gotowy na rodzicielstwo"

Hanna Skowron 21.01.2019
Olivier Janiak
Fotografia: Agnieszka Sniezko/East News

W szczerym wywiadzie dla portalu Anny Lewandowskiej prezenter zaapelował o odczarowanie tego tematu.

Olivier Janiak i Karolina Malinowska są rodzicami 3 synów. Prezenter w wywiadzie dla portalu Anny Lewandowskiej po raz pierwszy opowiedział o ojcostwie. "Wiele osób koloryzuje rodzicielstwo: jak to pięknie być ojcem czy matką!" - powiedział Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz.

Olivier Janiak ma trzech synów: dziewięcioletniego Fryderyka, siedmioletniego Christiana i pięcioletniego Juliana. Prezenter w cyklu "Wywiadówka" zdradził, czym jest dla niego bycie ojcem i jak wywiązuje się z tego zadania.

Olivier Janiak szczerze o ojcostwie

Zdaniem dziennikarza nikt nie jest gotowy na rodzicielstwo. Można je zaplanować w jakimś stopniu, ale czasem to prawdziwa "bomba emocjonalna".

Nikt nie jest gotowy na rodzicielstwo. Bez względu na to, co wiesz o sobie samym, o życiu, dziecko rewolucjonizuje wszystko. Możesz to sobie zaplanować, poukładać, przygotować odpowiednio wcześniej wyprawkę czy pokoik, ale na tę bombę emocjonalną nie sposób być gotowym - ocenił.

Przyjście na świat pierwszego dziecka to trudne wspomnienia dla prezentera, ponieważ jego żona była wtedy w zagrożonej ciąży.

Byłem bezradny, nie wiedziałem, co robić, jak się zachować. Moja żona leżała z rozprutym brzuchem na haju po jakimś leku, a ja nie wiedziałem, czy mam syna trzymać na rękach, przytulać czy pozwolić mu spać… - opowiadał.

Zobacz także: Internauci o Agnieszce Hyży: "babsztyl", "wyrodna matka" 

Każda wiadomość o dziecku była dla niego rewolucją. Najtrudniej, zdaniem prezentera, było przy okazji trzeciej ciąży.

(...) Jak Fryderyk miał 9 miesięcy, Karolina już była w drugiej ciąży. Pamiętam, że byłem na Festiwalu Filmowym w Gdyni, jak Karolina do mnie zadzwoniła. Najpierw się śmiałem, bo myślałem, że to żart: przecież jeszcze nie wyszliśmy z pieluch Fryderykowych. Wiedzieliśmy już, że dziecko nie tak łatwo uszkodzić, nauczyliśmy się jego obsługi, przestaliśmy panikować, byliśmy bez lęku, spokojni, ale informacja, że pojawi się kolejne brzmiała jak prawdziwe wyzwanie. Zacząłem się zastanawiać, co z tym wszystkim będzie. To było przerażenie. Potem poszedłem się upić. Z radości. Z drugim dzieckiem było łatwiej. Zawsze mówię, że drugie dziecko to już jest jakieś plus 50 % zadań więcej. Nowość, obawa, lęki – tego nie ma, jest automatyzm. Z perspektywy czasu stwierdzam, że najtrudniejsze jest trzecie dziecko - stwierdził.

Prezenter zaapelował w rozmowie, aby odczarować macierzyństwo i ojcostwo. Wiele osób nie wyobraża sobie, jaki to ciężki kawałek chleba i wyzwanie.

Wiele osób koloryzuje rodzicielstwo: jak to pięknie być ojcem czy matką! Nie. To jest masakryczne, gigantyczne wyzwanie i jeśli rodzice będą otwarcie o tym mówić, to może będą w stanie sobie pomóc? Ja nigdy nie powiem, że to nie jest piękne, ale zawsze pamiętam o tej drugiej stronie: że bywa też upiornie trudno. Każdy rodzic, który mówi inaczej, nie mówi prawdy, albo koloryzuje - podsumował. 

Mówię młodemu człowiekowi – pomagając mu we wszystkim: budząc go, robiąc mu kanapkę – że musi wstać, że to jest jego obowiązek, a on na to, że nie, że on chce spać. Mówię mu 8 razy, żeby zabrał śniadanie, żeby wziął ze sobą wodę i wracamy się 3 razy, bo okazuje się, że czegoś zapomniał i wtedy mam ochotę go udusić i jedyne, co mogę zrobić, to krzyknąć. Ja nie boję się o tym mówić - wyjawił.

A wy co myślicie na ten temat? Zgadzacie się z Olivierem Janiakiem?

Zobacz także: Mama Ginekolog zarobiła milion złotych w trzy dni dla WOŚP

Nie tylko Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko-Szczęsna wybrali wyróżniające się imię dla swojego dziecka. Sprawdź inne oryginalne imiona dzieci polskich gwiazd!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów