Określenie "kobieta w ciąży" nie powinno być stosowane. Zdaniem lekarzy właściwszy jest zwrot "osoba w ciąży"

Redakcja 02.02.2017
Kobieta w ciąży
Fotografia: Pixabay

Jeśli proponowane zmiany zostaną przyjęte, powiedzenie o kobiecie w ciąży, że będzie matką, może okazać się niewłaściwe. 

Być może już niedługo Wielką Brytanię czeka prawdziwa rewolucja, a przynajmniej tego pragną niektóre brytyjskie środowiska. I nie, wcale nie chodzi o Brexit, ale o kobiety w ciąży.

Zobacz także: Dni płodne. Kalendarz dni płodnych - kiedy mogę zajść w ciąże?

Jest bardzo prawdopodobne, że lekarze o przyszłej mamie nie będą mogli powiedzieć "kobieta w ciąży", a jedynie "osoba w ciąży". Chce tego Brytyjskie Towarzystwo Medyczne, które wydało zbiór zaleceń, jakimi określeniami należy posługiwać się w obiegu wewnętrznym w określaniu pacjentów. 

Zdecydowana większość osób, które zaszły w ciążę lub urodziły, to kobiety. Możemy uwzględniać też osoby dwupłciowe i transgenderowe, które mogą zajść w ciążę, poprzez mówienie "osoby w ciąży", zamiast "kobiety w ciąży" - tłumaczy Brytyjskie Towarzystwo Medyczne, a jego wypowiedź przytacza Telegraph.co.uk.

W ten sposób osoby wchodzące w skład Towarzystwa chcą, aby nikt nie poczuł się urażony. Szczególnie osoby, które zaszły w ciążę pomimo że wcale nie czują się kobietą i nie chcą być nią nazywane. Być może na proponowane zmiany miała wpływ historia Brytyjczyka Haydena Crossa, który w świetle prawa jest już mężczyzną, jednak, ponieważ proces zmiany płci wciąż się nie zakończył, nie było przeszkód, aby mężczyzna mógł zajść w ciążę. Z danej mu szansy 20-latek oczywiście chętnie skorzystał. 

Wiemy, że biologiczne kobiety zachodzą w ciążę, ale osoby transpłciowe też są rodzicami i to jest wielki krok w stronę tego, by zapobiegać dyskryminacji przeciwko nim - podsumowała Heather Ashton. 

Zobacz także: Brytyjczyk jest w czwartym miesiącu ciąży. "Będę najlepszym ojcem

Określenie "kobieta w ciąży" jest niewłaściwe?
Fotografia: Pixabay

Określenie "kobieta w ciąży" jest niewłaściwe?

Przesada?

Swojego oburzenia nie kryje środowisko konserwatystów, które otwarcie krytykuje pomysł Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego. Ich zdaniem jest on co najmniej szalony, a już na pewno niedorzeczny.

Jeśli o kobiecie w ciąży nie można powiedzieć, że będzie matką, to do czego doszło? - pyta Philip Davies poseł partii konserwatywnej, a jego wypowiedź przytacza Telegraph.co.uk.

Zmiana w nazywaniu osób spodziewających się dziecka, nie jest jedyną. Towarzystwo zwraca uwagę także na inne zwroty, które ich zdaniem, mogą urazić uczucia niektórych osób. Aby więc tego uniknąć, należy pamiętać, aby nie mówić "biologiczny mężczyzna lub kobieta", a raczej "przypisana płeć męska lub żeńska". Winda, jak się okazuje, też może być kłopotliwa. Zwrot "winda dla osób niepełnosprawnych" nie powinien być zbyt często używany. Zamiast tego członkowie Towarzystwa proponują, aby mówić: "Wina łatwego dostępu". 

Choć proponowane zmiany mają niewielkie szanse, aby na stałe wejść do obowiązującego prawa, być może niektóre osoby zwrócą większą uwagę na to, co i jak mówią. A to, wydaje się, będzie już wystarczającym sukcesem. 

Zobacz także: Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów