Oglądanie seriali może mieć pozytywny wpływ na ważny aspekt życia. Dotyczy to zwłaszcza kobiet

Anna Respondek 17.08.2017
Przyjaźń
Fotografia: Pixabay

Dobra wiadomość dla pań, które uwielbiają seriale i dyskusje na ich temat. 

Rozwój wirtualnej rzeczywistości dał możliwość budowania nowych relacji. I pomimo tego, że można się zastanawiać nad ich trwałością, to niewątpliwie są coraz częściej spotykane. Według najnowszych badań, nie trzeba wychodzić z domu, aby poczuć z kimś prawdziwą więź. Portal Dailymail.co.uk postanowili przybliżyć ten fenomen. 

Naukowcy przyjrzeli się różnym forom dyskusyjnym poświeconym tematyce seriali telewizyjnych i stwierdzili, że udzielanie się na nich pomaga, w szczególności kobietom, wyrażać siebie i mieć poczucie przynależności do wspólnoty. Dzięki takim grupom panie mogą się z kimś identyfikować, wymieniając się spostrzeżeniami i opiniami.

giphy-downsized (78)

Fora pełne przyjaźni

Analiza ponad siedmiu i pół tysiąca komentarzy, pochodzących z różnych grup, pomogła ustalić naukowcom, że kobiety, dzięki emocjonalnemu przywiązaniu do seriali, znacznie łatwiej wyrażają siebie. Związane jest to z poczuciem przynależności do jednego kręgu czerpiącego przyjemność z tych samych rzeczy. Spośród czterech i pół tysiąca fanów, ponad 44 procent przyznało się do odczuwania przynależności. 

Jako przykład, potwierdzający tę tezę, naukowcy wykorzystali pojawiające się na forach komentarze, takie jak:

Teraz kiedy serial się skończył, będę tęsknić za tym forum.

Spotkałam tutaj wiele wspaniałych ludzi, z którymi, z epizodu na epizod, pogłębialiśmy przyjaźń - pisały internautki.

Badaczka prowadząca obserwacje, Charo Lacalle z Uniwersytetu Autònoma de Barcelona, stwierdziła, że badania te pozwoliły im zrozumieć, jak budują się fikcyjne internetowe społeczności i czym różnią się od tradycyjnych społeczności fanowskich, które spotykają się cyklicznie w realnym świecie. 

Wcześniejsze badania skupiały się na tradycyjnych społecznościach fanowskich, których członkowie byli postrzegani, jako maniacy. Chcieliśmy lepiej zrozumieć fanów, którzy są znaczniej bardziej spontaniczni. Dowiedzieć się dlaczego biorą udział w dyskusji online. Teraz nam się to udało - powiedziała Charo.

Każda forma przyjaźni jest dobra, jeśli tylko sprawia, że czujemy się szczęśliwi. ;)

capricorn
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów