Odstawił alkohol i kawę na ponad dwa lata. Pisze nie tylko o pozytywnych skutkach. "To smutne odkrycie"

Katarzyna Leszczyńska 17.10.2017
Bloger odstawił kawę i alkohol na ponad dwa lata
Fotografia: pexels.com

Dalibyście radę?

Tobias jest projektantem niemieckiego pochodzenia, mieszkającym w Nowym Jorku. Któregoś dnia zdecydował się na przeprowadzenie małego eksperymentu w swoim życiu. Przez 27 miesięcy nie pił nawet kropli kawy oraz alkoholu. Po upływie tego czasu sformułował wnioski, które zaobserwował przez okres abstynencji. Jak się okazuje, zauważył pewne efekty uboczne, zarówno bardziej, jak i mniej pozytywne. Swoimi przemyśleniami podzielił się na swoim blogu Vanschneider.com.

Zaoszczędził 1000 dolarów miesięcznie

Ta kwota wydaje się ogromną sumą. Tobias jednak w prosty sposób tłumaczy, jak można wydać 1000 dolarów miesięcznie na sam alkohol – nie wspominając o kawie. Założył, że co drugi dzień pije 2-3 koktajle, a każdy z nich kosztuje około 10 dolarów. Do tego dodał kilka butelek wina miesięcznie. I to w przypadku przeciętnej osoby. Wydawać się może, że drink codziennie jest alkoholizmem. Okazuje się jednak, że wielu ludzi każdego dnia sięga po lampkę wina do obiadu lub drinka na odstresowanie po pracy.

Lepsza jakość snu

Nie chodzi wcale o łatwość zasypiania. Bloger wyraźnie podkreśla, że szybciej zasypia się po alkoholu. Jednak jeżeli chcemy się wyspać, lepiej zdecydować się na abstynencję. Jakość snu jest o wiele lepsza, kiedy jesteśmy trzeźwi. Nie budzimy się tak często w nocy, a przede wszystkim wstajemy wyspani. O wiele trudniej jest wypocząć po alkoholu.

Kawa nie jest korzystna dla naszego organizmu

Mniej paniki i stresu

Naturalną cechą kawy jest pobudzanie. Z tym natomiast wiąże się uczucie niepokoju. Usunięcie kawy w życiu blogera zmieniło przede wszystkim to, że stał się spokojniejszy i zauważył również zmiany w trawieniu. Okazuje się zatem, że odstawienie kofeinowego napoju sprawi, że będziemy bardziej zrelaksowani, jak również przyspieszymy nasz metabolizm. Bloger stwierdził, że kawę łatwo zastąpić, np. mocną herbatą, a sam rytuał picia czarnego płynu jest związany bardziej z aktywnością społeczną niż uzależnieniem.

Brak interakcji społecznej

Czas zatem na minus. Nowa dieta sprawiła, że bloger wycofał się towarzysko, co najbardziej go zasmuciło. Tomas przygotował listę, jak ułożyły się jego interakcje społeczne, gdy był na detoksie.

  1. Wyraźnie stawiał na swoim i dobitnie odpowiadał, że „jeden napój nie jest w porządku”.
  2. Źle się czuł jako trzeźwa osoba w towarzystwie pijanych plotkujących.
  3. Jego wyjścia ze znajomymi trwały maksymalnie 1 godzinę, ponieważ tylko tyle czasu przeciętnie ludzie pijani zwracają uwagę na osoby trzeźwe.
  4. Przeżył niezwykłe uczucie patrzenia jak kultura picia znika z jego życia. Dzięki temu uświadomił sobie, że wiele dotychczasowych przyjaźni opierało się przede wszystkim na spożywaniu alkoholu.
Wyeliminowanie alkoholu może być przyczyną izolacji społecznej
Fotografia: pexels.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów