Odnaleziono namiot Mackiewicza. Wstrząsająca relacja czeskich himalaistów

Anna Respondek 30.08.2018
Tomasz Mackiewicz
Fotografia: Twitter/Stefan Nestler

Na szczycie góry polały się łzy.

W styczniu cała Polska żyła tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się na szczycie góry Nanga Parbat. Po ciężkiej i wycięczającej wędrówce w górach na zawsze pozostał Tomasz Mackiewicz, który, jak podawała Elisabeth Revol, cierpiał już na ślepotę śnieżną i nie był w stanie wrócić. 

Zobacz także: Interesują cię filmy o wyprawach górskich? Oto lista najlepszych produkcji

Po polskiego himalaistę wyruszyła grupa ratunkowa, która ze względu na pogarszające się warunki pogodowe niestety nie dotarła do Mackiewicza.

Znaleziono namiot Tomasza Mackiewicza

Pod koniec lipca na szczycie góry stanęli czescy himalaiści. Jak się teraz okazuje, dzięki wskazówkom Revol udało im się odnaleźć namiot Mackiewicza. Było to dla nich wyjątkowo emocjonalne przeżycie, polały się łzy. 

Nikt z nas nie znał osobiście Tomka. Jego historia jest jednak wpisana w tę górę już na stałe. Przed wyruszeniem na ekspedycję skontaktowała się z nami Elisabeth Revol. Poprosiła, abyśmy spróbowali odnaleźć namiot, w którym został Polak. Eli przekazała nam wszelkie wskazówki, szczegóły i opis miejsca, w którym po raz ostatni widziała Tomka - powiedział Pavel Burda. 

Himalaiści nie byli w stanie zajrzeć do środka. W rozmowie z dziennikarzami Wp.pl stwierdzili, że nie wpłynęłoby to dobrze na ich psychikę. Przyznali, że mogli spróbować lekko odkopać pokrywę śnieżną, ponieważ fizycznie nie byli aż tak bardzo wyczerpani. Nie zrobili tego, ponieważ nie pozwoliła im na to psychika. 

Przez kilka minut patrzyłem na ten namiot, nie znałem Tomka osobiście, ale tam i w tym momencie czułem, jakbym stracił najlepszego przyjaciela. Tomek osierocił trójkę dzieciaków, ja mam dwójkę. Rozkleiłem się. Po drugie, schodząc z okrutnej Nangi, naprawdę ostatnią rzeczą, jaką chcesz zobaczyć, jest ciało innego człowieka. To nie byłoby dobre dla naszej psychiki, która i tak była na granicy wytrzymałości. Dlatego nie odważyliśmy się tam pójść - przyznał. 

Jak ujawniła czeska ekspedycja, duch Tomasza Mackiewicza jest obecny na górze. Co więcej, Pakistańczycy zadbali o to, aby każdy poznał historię polskiego himalaisty i stworzyli dla niego pomnik. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów