Odkrycie w Chinach niczym przygoda z "Indiany Jonesa". 600-letni Budda wynurzył się z wody

Mateusz Patyk 18.01.2017
Zatopiony Budda
Fotografia: YouTube.com/CCTV+

Dla naukowców i historyków to nie lada gratka. Pradawny posąg sam ukazał się oczom zdumionych świadków.

Chińska agencja prasowa Xinhua donosi, że głowę pochodzącego sprzed setek lat Buddy jako pierwszy zauważył mieszkający niedaleko wieśniak. Do odkrycia wykutej w skale klifu rzeźby doszło w ubiegłym miesiącu po tym, jak poziom zbiornika Hongmen w prowincji Jiangxi obniżył się o 10 metrów. Ubytek wody jest wynikiem prac renowacyjnych położonej na terenie akwenu tamy.

Według archeologów statua datowana jest na okres panowania Dynastii Ming (lata 1368-1644). Po wstępnych pomiarach wykonanych przez płetwonurków oszacowano, że Budda ma 3,8 metra wysokości. Ale to tylko niewielka część wiekowego kompleksu. W bezpośrednim otoczeniu można natknąć się na podwodne ścieżki, inskrypcje oraz fundament dużej świątyni o powierzchni 165 metrów kwadratowych, leżący u zbiegu dwóch rzek przebiegających przez ruiny leżącego pod wodą starożytnego miasta Xiaoshi.

Rzeźba zachowała się w tak dobrym stanie ze względu na długotrwałe zanurzenie. W przeciwnym razie byłaby narażona na działanie warunków atmosferycznych, takich jak utlenianie - wyjaśnił Xu Changqing, dyrektor Archeologicznego Instytutu Badawczego prowincji Jiangxi w rozmowie z CNN.com.

Zatopiony Budda
Fotografia: Twitter.com/XHNews

Zapomniane dziedzictwo

Teraz ekipę badaczy czeka skrupulatna analiza zatopionych pozostałości po dawnej osadzie i miejscu kultu. Eksperci pracują nad opracowaniem planu mającego zabezpieczyć dopiero co wynurzoną statuę. Budda prawdopodobnie służył okolicznym mieszkańcom do składania modłów i odgrywał rolę duchowego opiekuna, chroniącego ludność przed gwałtownym prądem płynących u podnóża klifu rzek.

Jak podaje na swojej stronie CNN.com, ponowne pojawienie się posągu wywołało wspomnienia u niektórych starszych mieszkańców wsi.  Huang Keping, 82-letni kowal, podobno widział ten obiekt po raz pierwszy w 1952 roku. Być może jest to spowodowane powstaniem zbiornika dopiero sześć lat później. Niestety, Budda ma zostać zalany kolejny raz już w marcu.

Zatopiony Budda
Fotografia: Twitter.com/XHNews
Zatopiony Budda
Fotografia: Twitter.com/XHNews
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów