Od niektórych błędów aż głowa boli. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy profesor Miodek byłby z ciebie dumny

Katarzyna Mordalska 08.12.2016
Profesor Miodek
Fotografia: East News

Zadanie nie należy do najłatwiejszych. Z dwóch przedstawionych zdań należy wybrać to, które jest zgodne z zasadami języka, ortografii i interpunkcji.

„Cze, z kąd klikasz?” – to chyba najpopularniejsze przywitanie w czasach, kiedy w Polsce zaczynał popularyzować się Internet, a użytkownicy nawiązywali znajomości na czatach.

Dzisiaj taki interlokutor zostałby od razu potraktowany krzyżykiem zamykającym okno przez każdego, kto na Facebooku subskrybuje posty z takich stron, jak Poprawna polszczyzna, Przecinki w niewłaściwych, miejscach czy Nagłówki nie do ogarnięcia. Słowem, przez każdego, komu poprawność języka polskiego choć odrobinę leży na sercu.

Obok czatów, warto wspomnieć jeszcze lata świetności komunikatora Gadu-Gadu i kultowe opisy znajomych. PiSaNiE tRaWą to nic w obliczu błędów językowych i ortograficznych, jakie można było tam znaleźć. Na pierwszym miejscu należałoby chyba uplasować cytat: „Tam, gdzie drogi nigdy sie nie kacza”. Brak polskich znaków to nic, bo nawet po ich dodaniu („nie kączą”), nadal dość trudno domyślić się, że chodzi o „nie kończą”.

Takich banalnych przykładów nie ma w quizie, ale są za to nieco podchwytliwe. Gotowy na wyzwanie?

To najczęściej popełniane błędy. Rozwiąż quiz z poprawnej polszczyzny
Rozwiąż quiz

To najczęściej popełniane błędy. Rozwiąż quiz z poprawnej polszczyzny

To najczęściej popełniane błędy. Rozwiąż quiz z poprawnej polszczyzny

1. Które z poniższych zdań jest poprawne?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów