Od Trumpa wolimy Pokemony, czyli Google prawdę ci powie. Tego szukaliśmy w sieci w 2016 roku

Mateusz Patyk 14.12.2016
Wyszukiwarka Google
Fotografia: East News

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, mobilne Pokemony i gra przeglądarkowa. Informacji na te tematy wyszukiwano w Polsce najczęściej.

Jest już tradycją, że Google publikuje co roku listę zwaną "Zeitgeist", czyli duch czasu. Jak podaje Business Insider, dzięki temu wiadomo, kto, co i jak często wpisywał do najpopularniejszej wyszukiwarki. A jest tego sporo – według statystyk korporacji z Mountain View, internauci klikają „Szukaj” łącznie średnio 2 biliony razy w roku.

Bezkonkurencyjne w skali świata okazały się kieszonkowe stworki. Pokémon Go zdeklasowało tak wielkie wydarzenia, jak wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA oraz premiera długo oczekiwanego smartfona Apple. Użytkownicy sieci WWW chcieli dowiedzieć się nieco więcej na temat zmarłego w tym roku Prince'a i Davida Bowiego, szukali też wiadomości dotyczących takich filmów jak "Deadpool" i "Legion samobójców".

1. Pokémon Go

2. iPhone 7

3. Donald Trump

4. Prince

5. Powerball

6. David Bowie

7. Deadpool

8. Olympics

9. Slither.io

10. Suicide Squad

Polak - Google, dwa bratanki

Nad Wisłą też szukaliśmy Pokemonów.  Ale pierwsze miejsce zajmuje Euro2016, co zrozumiałe. Nasza reprezentacja dotarła do ćwierćfinału tej imprezy, co przełożyło się też na wpisywane na stronie Google zapytania. Jednak inne sportowe wydarzenie 2016 roku, czyli olimpiadę w Rio, w Polsce wyprzedziła… gra, którą można uruchomić w internetowej przeglądarce. Nawet Trump musiał ustąpić miejsca zmaganiom piosenkarzy podczas tegorocznej Eurowizji.

1. Euro 2016

2. Pokemon Go

3. Slither.io

4. Rio 2016

5. Eurowizja 2016

6. Donald Trump

7. Singielka

8. iPhone 7

9. Wybory w USA

10. Deadpool

Jak informuje "Rzeczpospolita", w raporcie "Rok w wyszukiwarce" można znaleźć też podział na poszczególne kategorie. I tak w zbiorze najczęściej wyszukiwanych ludzi króluje Donald Trump, potem dopiero dwóch nieżyjących muzyków, czyli Bowie i Prince. Pierwszą piątkę zamykają również zmarłe osoby – Ewa Tylman i Maria Czubaszek. Wśród sportowców (podobnie jak i na boisku) prym wiedzie Robert Lewandowski. Na dalszych miejscach znaleźli się również piłkarze.

Oprócz pojedynczych słów Polacy wpisywali całe zwroty i pytania. Wyszukiwarka pomagała im w pobieraniu gry Pokemon Go, wymowie nazwy "Avon", wypełnianiu wniosku 500+ i rejestracji karty "Moja Biedronka". Dzięki Google’owi internauci próbowali znaleźć krążącą burzę, grzyby oraz stronę z odcinkami "Pierwszej Miłości". Jak wynika z danych, rodacy w 2016 roku dbali też o dietę, sprawdzając kalorie malin i nektarynek.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów