Oblana kwasem 19-latka odważyła się przejść po wybiegu na Tygodniu mody w Nowym Jorku

Paulina Szestowicka 09.09.2016
Modelka oszpecona kwasem w Nowym Jorku
Fotografia: East News

Reshma Querishi po dwóch latach od tragedii zwraca uwagę całego świata na problem kobiet w Indiach. 

Dwa lata temu Reshma Qureshi została zaatakowana przez byłego męża siostry, który oblał ją kwasem. Dziewczyna miała wtedy 17 lat i została ofiarą zemsty, której chciał dokonać mężczyzna na jej siostrze. Mężczyźnie towarzyszyła grupa kolegów, którzy uniemożliwili jej ucieczkę. Można powiedzieć, że Reshma i tak miała szczęście, ponieważ wiele kobiet po oblaniu kwasem umiera. 

Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że Qureshi bohatersko wraca do życia. Odważyła się wystąpić na wybiegu w trakcie nowojorskiego Tygodnia mody. W otoczeniu przepięknych modelek, setek aparatów fotograficznych i kamer musiało być jej wyjątkowo trudno pokazać oszpeconą przez szwagra twarz. Jednak Reshma nie skupiła się na swoich odczuciach, tylko uparła się i w ramach kampanii "Make love, not scars" przeszła się po wybiegu. W taki sposób skutecznie przypomniała całemu światu o problemie kobiet w Indiach, które od wielu lat nie mogą wymusić na rządzących wprowadzenia zakazu sprzedaży kwasu - jest on nadal dostępy w prawie każdym sklepie. 

Tylko 2014 roku odnotowano aż 309 przypadków ataku kwasem. Oczywiście ich oficjalna liczba jest na pewno niższa niż realnych przypadków, w których ucierpiały kobiety. Każda z ofiar po ataku musi natychmiast rozpocząć bolesne i długie leczenie, a także odbudować poczucie własnej wartości. Jak widać, mogą w tym pomóc też branża modowa, która w taki sposób zrywa ze stereotypem sztucznej i bezwzględnej w kwestiach urodu. 

Zobacz Reshmę Qureshi na wybiegu i za kulisami

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów