Obalono teorię dotyczącą oznaczeń pasty do zębów. Specjaliści nie pozostawiają złudzeń

Karol Decka 20.03.2017
Pasta do zębów
Fotografia: Pixabay.com

Najnowsze odkrycie burzy popularną teorię związaną z pastą do zębów. Okazuje się, że kolorowe oznaczenie na opakowaniu wcale nie mówi o zawartości produktu.

Jedna z miejskich legend głosi, że na tubce pasty do zębów znajduje się specjalne oznaczenie, które mówi o składzie tego produktu. Prawda jest nieco inna.

Według wielu osób, tubka pasty do zębów oznaczona jest specjalnym prostokątem w odpowiednim kolorze. Ma on informować klienta o substancjach znajdujących się w tym popularnym produkcie.

Oznaczenie to znajduje się na każdej tubce, niezależnie od producenta i kraju pochodzenia. Kolorowy prostokąt można zauważyć na zgrzewie tubki, a jego kolor odpowiada substancjom zawartym w produkcie. Wyróżniane są cztery kolory oznakowania: zielony, niebieski, czerwony i czarny. Każdy z nich odpowiada innej grupie past. Tak przynajmniej brzmi popularna teoria.

  • Zielony – to naturalna pasta ziołowa
  • Niebieski – to połączenie naturalnych składników ze środkami medycznymi
  • Czerwony – to naturalne składniki i chemikalia
  • Czarny – to wyłącznie chemikalia
Oznaczenie pasty do zębów
Fotografia: www.zetchilli.pl

Kolorowy prostokąt na odwrocie tubki

Wybielająca prawda

Jak informuje serwis NewHealthAdvisor.com, cała teoria związana z magicznym prostokątem to kłamstwo, które jest wyłącznie miejską legendą.

Oznaczenie to jest istotne, ale wyłącznie dla maszyn zgrzewających zakończenie tubki. Dzięki specjalnym prostokątom i laserom, oko maszyny widzi miejsca, w których powinna kończyć się pojedyncza tubka pasty. Kolor prostokątów jest najczęściej taki sam, jak kolor wykorzystywany do druku napisów, czy logo producenta na danym opakowaniu.

Skład produktu znajduje się na odwrocie opakowania oraz na pudełku. Najczęściej są to środki polerujące, zagęstniki oraz substancje smakowe i przeciwbakteryjne. Głównym składnikiem past jest także fluor, pojawiający się w paście w różnych formach – jako fluorek sodu lub fluorek cyny.

Jedno jest pewne, prostokąt na tubce pasty do zębów nie ma nic wspólnego z jej składem. Popularna teoria to tylko mit.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów