O jakiej porze dnia jesteśmy najbardziej kreatywni? Wyniki są zaskakujące

Anna Respondek 24.08.2017
Kreatywność
Fotografia: Pixabay

Jeśli chcesz wpaść na dobry pomysł, lepiej posłuchaj naukowców.

Dla jednych trudno być kreatywnym i błyskotliwym, kiedy pierwsze promienia słońca zaczynają rozświetlać okolicę. Inni za nic w świecie nie wyobrażają sobie, że mogliby wpaść na doskonały pomysł, kiedy księżyc króluje wysoko na niebie. A co na to wszystko naukowcy? Jak zwykle mają swoje "trzy grosze" do dodania. 

Naukowcy w badaniach opublikowanych w dzienniku "Thinking & Reasoning" ujawnili, jaka pora dnia wpływa najkorzystniej na naszą efektywność i zdolność rozwiązywania problemów. O ich badaniach napisali dziennikarze Indy100.com.

Fotografia: Pixabay
Fotografia: Pixabay

Kiedy myśli się najlepiej?

Bardzo ważne "procesy hamujące" kontrolują przepływ informacji w naszym mózgu i pomagają ludziom pozostać skupionymi. Jak zauważyli badacze, działalność tych procesów potrafi się wahać w zależności od pory dnia.

Przepytano 428 studentów, którzy mieli odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej funkcjonują rano, czy może wieczorem. Spośród ankietowanych 28 osób wybrało poranną porę, natomiast 195 odpowiedziało, że zdecydowanie lepiej czują się w późnych godzinach nocnych. Reszta ankietowanych nie potrafiła definitywnie określić swoich preferencji. 

W kolejnym kroku naukowcy losowo przydzielili uczestników do odpowiednich zadań, które mieli wykonać w określonych godzinach, jedni wczesnych, drudzy późnych. Polecenia wymagały myślenia analitycznego i myślenia wymagającego pewnej przenikliwości. 

Jaki wynik? 

Rezultaty okazały się zaskakujące. Wszyscy badani wykazali się większą przenikliwością w czasie, który określili jako mniej optymalny dla swojego organizmu. Zatem, odpowiednie strefy mózgu odpowiadające za kreatywność u rannych ptaszków uaktywniały się wieczorem, natomiast u nocnych marków rano.

Ze względu na to, że mózg w optymalnym dla organizmu czasie stara się usuwać wszelki możliwe czynniki rozpraszające, nie mamy możliwości wykazać się wtedy kreatywnością.   

Czyli jednak sugestie naukowców mogą nam się do czegoś przydać. ;-)

giphy-tumblr (7)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów