Nucenie jednej piosenki jest męczące. Tak pozbędziemy się uporczywej melodii

Redakcja 07.11.2016
Kobieta słuchająca muzyki
Fotografia: Pixabay

Badania pokazują, że w pewnym stopniu można przewidzieć, które piosenki zapadną nam w pamięci. Wystarczy zapoznać się z prostym schematem. 

Wszyscy doskonale to znamy. W radio, na koncercie, w telewizji, gdziekolwiek, słyszymy piosenkę i… już nas nie opuszcza. W głowie wciąż słyszymy jej melodie i stale nucicie refren.

I nie, nie zawsze jest to piosenka, którą zaliczamy do tych najbardziej ulubionych. Często jest to piosenka, o której szybko chcielibyśmy zapomnieć. Dlaczego się nie udaje? Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne opublikowało badania, które raz na zawsze wyjaśniają, dlaczego niektóre piosenki zostają z nami na dłużej, często wbrew naszej woli.

Rewolucyjne badania

Badania, które nazwano earworms, a więc "robaki w uszach" to pierwsze przeprowadzone na tak dużą skalę badanie nad piosenkami. Poproszono 3 tysiące osób, aby wskazały piosenki, które najbardziej wpadają im w ucho. Następnie porównano je z tymi, które przez nikogo nie zostały wskazane, ale cieszyły się w Wielkiej Brytanii bardzo dużą popularnością. 

Wyniki dla wielu mogą okazać się zaskakujące. Piosenki, które zapadają nam w pamięć i które stale nucimy w głowie to wcale nie piosenki smutne i refleksyjne, a piosenki szybkie, podnoszące nas na duchu, optymistyczne, z łatwą do zapamiętania melodią i charakteryzujące się częstymi powtórzeniami. Kluczową rolę odgrywają interwały, a więc na przykład niespodziewane skoki, czy o wiele częściej powtarzające się nuty niż w przeciętnej piosence popowej. 

Te piosenki mają dosyć szybkie tempo, pospolitą melodię i wyjątkowe interwały lub powtórzenia, takie jak w początkowej solówce "Smoke On The Water" Deep Purple, czy w refrenie "Bad Romance" - powiedziała autorka badań z Uniwersytetu w Durham, dr Kelly Jakubowski, a wypowiedź jej przytacza Sciencedaily.com.

Lady Gaga na prowadzeniu

Naukowcy opublikowali listę najbardziej wpadających w ucho piosenek. Na pierwszym miejscu znalazła się Lady Gaga i jej przebój "Bad Romance". Tuż za nią Kylie Minogue i "Can’t Get You Out Of My Head". Na trzecim miejscu Journey z piosenką "Don’t Stop Believing". Za podium znaleźli się: Gotye "Somebody That I Used To Know", Maroon 5 "Moves Like Jagger", Katy Perry "California Gurls", Queen "Bohemian Rhapsody". Ostatnie dwie pozycje zajmuje ponownie Lady Gaga z utworami "Alejandro" i "Poker Face". 

Naukowcy na to pytanie mają dość niebanalną radę. Jeśli jesteśmy już zmęczeni ciągłym nuceniem danej melodii warto… przesłuchać tę piosenkę raz jeszcze, od początku do końca. Jeśli to nie pomoże, trzeba przesłuchać innej, dzięki której przestaniemy myśleć o tej pierwszej, stale nas męczącej.

Polecamy jednak wybrać piosenkę, której na radiowych listach przebojów znaleźć nie można. Tylko w ten sposób uchronimy się przed przed sytuacją, kiedy znowu będziemy musieli zmierzyć się problemem uporczywej nuty. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów