Nowy wirus na Facebooku jest najgroźniejszym w historii. Musimy uważać na zdjęcia od znajomych

Redakcja 21.11.2016
Wirus na Facebooku
Fotografia: Pixabay

Otworzenie pliku może skutkować zablokowaniem komputera, a nawet zaszyfrowaniem dysku twardego. 

Użytkowników portalu społecznościowego Facebook, atakuje nowy wirus. Tym razem jest wyjątkowo groźny, a jego uruchomienie może mieć dla nas opłakane skutki.

Jak informuje portal Niebezpiecznik.pl, do redakcji zgłaszają się internauci, którzy na Facebooku otrzymali niepokojąco wyglądający plik sugerujący, że jeden ze znajomych przesłał nam zdjęcie. Okazuje się, że plik zatytułowany "photo_2998.svg" (lub inny ciąg liczbowy) prowadzi do stron ze szkodliwym rozszerzeniem. Kiedy więc na czacie pojawi się informacja, że znajomy przesyła nam zdjęcie i ma ono format ".svg", lepiej go nie otwierajmy. 

Jeśli to zrobimy, przekierowani zostaniemy na stronę wyglądem przypominającą serwis YouTube.com, w rzeczywistości jednak zupełnie z nim nie związaną. Poproszeni zostaniemy o pobranie kodu i to właśnie w nim ukryte jest złośliwe oprogramowanie. Pobranie pliku może być naprawdę niebezpieczne - nasz komputer może zostać zablokowany, a dysk twardy zaszyfrowany. 

Jak usunąć wirusa z Facebooka?

Jak przekonują eksperci z Niebezpiecznik.pl, pozbycie się wirusa może nie być proste. Po pierwsze należy wyłączyć przeglądarkę. Następnie należy ręcznie odnaleźć jej katalog w systemie. Dla Windows 7,8.1 oraz 10 będzie to C:\Users\\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default, a dla Mac OS X El Capitan: Users//Library/Application Support/Google/Chrome/Default. Kolejnym krokiem jest zamknięcie przeglądarki i wejście do katalogu Extensions, w którym trzeba usunąć katalog o nazwie jegjfinhocnmomhpgmnbjambmgbifjbg. 

Choć wykonanie tych czynności może nie wydawać się bardzo skomplikowane, w rzeczywistości tylko osoba posiadająca odpowiednią wiedzę technologiczną, z usunięciem groźnego wirusa nie będzie miała większych problemów. Warto więc uważać, bo jest to jeden z najbardziej agresywnych wirusów w ostatnim czasie. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów