Nowy program Piotra Kraśki "Wracajcie, skąd przyszliście" jeszcze nie wystartował, a już budzi kontrowersje

Piotr Kraśko stoi ze skrzyżowanymi rękami
Fotografia: EAST NEWS

TVN wprowadza do swojej ramówki nowy program "Wracajcie, skąd przyszliście", który już wzbudza kontrowersje i oburzenie. Prowadzącym będzie Piotr Kraśko. 

Ostatnio odbyła się konferencja ramówkowa stacji TVN, podczas której ogłoszono programy, jakie będziemy mogli obejrzeć na antenie już jesienią. Są to oczywiście doskonale nam już znane formaty, jak i zupełne nowości. Jedną z nich jest nowy program "Wracajcie, skąd przyszliście", który poprowadzi Piotr Kraśko. Jego tematyka będzie dotyczyła uchodźców. Program Kraśki jeszcze nie wystartował, a już wzbudza ogromne poruszenie wśród publiczności TVN-u.

Zobacz także: TVN idzie w kierunku HBO? "Drugą Szansę" zastąpi serial z Kuleszą

"Wracajcie, skąd przyszliście" jesienią w TVN

Nowy program Piotra Kraśki to kolejny format TVN w stylu reality-show. Dziennikarz wraz z sześcioma innymi Polakami wyruszy w trasę, jaką przebywają uchodźcy do Europy z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Udadzą się w drogę na Bliski Wschód. Przez Niemcy, Austrię, Węgry i Serbię dotrą do Grecji. I dalej w stronę Libanu, aż do Kurdystanu. Będzie to jedna z najtrudniejszych wypraw w ich życiu. Przez prawie miesiąc będą żyli jak uchodźcy i z uchodźcami. Pozbawieni portfeli, telefonów i paszportów trafią do obozu dla uchodźców, znajdą się w łodzi z przemytnikami, będą mieli także okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda życie w miejscu, gdzie panuje destabilizacja – możemy przeczytać w opisie programu.

"Wracajcie, skąd przyszliście" to format, który jako pierwszy pojawił się w Australii. Tam emitowany jest od 2011 roku, a w drugim sezonie udział wzięli celebryci. Następnie program doczekał się wersji europejskich. Program pojawił się już w m.in.: Niemczech, Belgii i Holandii.

Zobacz także: "Kler" Smarzowskiego już budzi kontrowersje! Scena z nagą Joanną Kulig została usunięta

Nie da się ukryć, że temat uchodźców, zwłaszcza w naszym kraju, jest bardzo kontrowersyjny. W produkcji nie chciało wziąć udziału m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Fundacja PCPM nie zgodziła się na udział w programie ze względu na ochronę godności i danych osobowych uchodźców. Nasz udział łamałby także umowę pomiędzy UNHCR a PCPM o współpracy partnerskiej i ochronie danych osobowych uchodźców, których dobro jest ważniejsze niż program TV – możemy przeczytać na Twitterze.

Również Polacy są zniesmaczeni. Choć wydawać się może, że program ma przybliżyć wszystkim problemy uchodźców, wielu internautów zarzuca twórcom, że wykorzystują ich do zrobienia show. W sieci zawrzało, a komentujący dobitnie wyrazili swoje zdanie.

Gdy z ludzkiej tragedii robimy "reality show".

Kierunek podróży: Kurdystan. Chyba lepiej byłoby go nazwać "Kurdystan Express". Wciskać reklamy, żerując na ludzkiej tragedii.

Okazuje się, że program może być też niebezpieczny dla innych uczestników. W australijskiej edycji "Go back to where you came from" uczestnicy znaleźli się w miejscu strzelaniny podczas kręcenia programu w Syrii. A wy jak myślicie? Jesteście tego samego zdania co internauci, że program przekracza granice? Czy może uważacie, że dobrze, że powstanie?

Jak przez lata zmieniały się gwiazdy TVN-u?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów