Koniec z samozatrudnieniem? Miliony Polaków z dnia na dzień mogą dostać umowę o pracę

Anna Respondek 06.03.2018
Umowa o pracę
Fotografia: Fotolia

Czy umowy o pracę zatriumfują? Wygląda na to, że już niedługo przepis zmuszający do tego pracodawców wejdzie w życie. 

Dla wielu umowa o pracę to marzenie, które jest równie odległe, jak podróż w kosmos lub poznanie Elvisa Presleya. Wygląda jednak na to, że za sprawą zmian w kodeksie pracy, już niedługo miliony Polaków pracujących na kontrakcie będzie mogło dostać stałą umowę. 

Zobacz także: Kiedy przychodzi czas na zmianę pracy. Te znaki mogą ci o tym powiedzieć

Jak podała "Rzeczpospolita" taka zmiana może być jednym z najważniejszych skutków wprowadzenia nowego kodeksu pracy. Już 14 marca zakończą się prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Najnowsze ustalenia budzą jednak sprzeciw wśród wielu przedsiębiorców, którzy nie zgadzają się z tym, aby każda osoba przebywająca na terenie firmy była traktowana jako pracownik. 

Każdą pracę zarobkową będzie można wykonywać tylko na podstawie umowy o pracę albo na podstawie samozatrudnienia. Umowy o dzieło i umowy zlecenia firmy będą mogły zawierać wyłącznie z przedsiębiorcą - mówiła wiceszefowa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy Monika Gładoch na antenie Polskiego Radia. 

Jak napisała "Rzeczpospolita", pracodawca będzie musiał wykazać, że pracownik wykonuje pracę poza jego strukturami organizacyjnymi, aby nie musieć zatrudnić go na umowę o pracę. 

Myślicie, że to możliwe? 

Zobacz także: Takich ubrań lepiej nigdy nie zakładać do pracy

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów