Nowe pięciofuntówki zawierają tłuszcz zwierzęcy. Brytyjscy wegetarianie nie kryją oburzenia

Redakcja 01.12.2016
Nowy banknot
Fotografia: Instagram

Choć banknoty są w obiegu już od września, dopiero teraz wypłynęła informacja o ich składzie. 

Nie od dziś wiadomo, że przy produkcji banknotów wykorzystuje się tłuszcz zwierzęcy. Oczywiście, tej praktyki nie stosują wszystkie państwa, a jedynie kilkadziesiąt - między innymi Australia i Nowa Zelandia.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu, banknot nie ulega zniszczeniu. Jednak dopiero teraz fakt ten zelektryzował światowe media. Wszystko za sprawą brytyjskich wegetarian i wegan, którzy dowiedzieli się, że w nowych, wykonanych z tworzywa sztucznego pięciofuntowych banknotach znajduje się zwierzęcy tłuszcz w postaci łoju.

Informację tę potwierdził Bank Anglii na Twitterze, który przyznał, że faktycznie angielskie banknoty zawierają śladowe ilości łoju. Jak podaje "The Telegraph", wiadomość tak oburzyła brytyjskich obrońców praw zwierząt, że w Internecie rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją żądającą wycofanie łoju z procesu produkcji. Zebrali już ponad 100 tysięcy podpisów. 

To niedopuszczalne dla milionów wegan i wegetarian mieszkających w Wielkiej Brytanii. Domagamy się zaprzestania używania do produkcji banknotów produktów pochodzenia zwierzęcego - napisano w petycji. 

Nowy i stary banknot
Fotografia: www.instagram.com/explore/locations/484300057/bank-of-england/

Nowy i stary banknot

Nie jem, ale płacę

Jak wiadomo, wegetarianie i weganie nie tylko nie spożywają mięsa, ale również unikają wszelkiego kontaktu z rzeczami, które są pochodzenia zwierzęcego. Być może właśnie dlatego nowa pięciofuntówka wywołała w nich tyle emocji. Otwarcie krytykują pomysł wprowadzenia nowych banknotów do obiegu i zapewniają, że nie będą dłużej akceptować tych banknotów. Oczywiście, pojawiają się też głosy wegetarian, których nowe pięciofuntówki aż tak nie oburzają. 

Jestem wegetarianinem i śmieszą mnie te bojowe tweety. Czy teraz nie powinniśmy płacić pięciofuntowymi banknotami? Dajcie spokój - czytamy na Telegraph.co.uk. 

Zła wiadomość dla wszystkim przeciwników nowej pięciofuntówki jest taka, że Bank Anglii raczej nie wycofa ich z obiegu. Co więcej, prawdopodobnie papierowymi pięciofuntówkami można będzie płacić tylko do końca maja 2017 roku. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów