Norwegom nie podobała się nazwa "błona dziewicza". Z zaskakującego powodu. Wymyślili swoją własną i jest jeszcze gorzej

Anna Respondek 27.11.2017
Kobiety
Fotografia: Pexels

Macie jakieś pomysły?

Norweskie Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że z najpopularniejszego norweskiego leksykonu zniknie nazwa "błona dziewicza" i zastąpi ją zupełnie inny termin. Jak tłumaczą pomysłodawcy, używanie tego stwierdzenia było niezwykle mylące. O tej zmianie poinformował portal Nportal.no.

Zamiast słowa "jomfruhinnen" oznaczającego "błonę dziewiczą", pojawi się słowo "skjedekrans", które w dosłownym tłumaczeniu można odczytać jako "wieniec waginalny" albo "fałdkę pochwową". Skąd taki pomysł? 

Cała dyskusja rozpoczęła się w momencie, w którym w debacie publicznej postawiono pytanie o to, czy rodzice albo pacjenta mogą żądać od lekarza sprawdzenia stanu "dziewictwa". Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia taka procedura nie jest możliwa, ponieważ kształt fałdu jest różny u poszczególnych kobiet, a niektóre z nich mogą go wcale nie mieć. Dodatkowo istnieją kobiety, które pomimo odbycia stosunku nadal posiadają owy "wieniec". 

Odpowiedzialny za definicję profesor Per Holck przyznaje, że stwierdzenie "błona dziewicza" nie jest poprawne, jednak w trakcie zajęć ze studentami nadal zamierza go używać. 

Podoba Wam się nowa nazwa? 

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów