Norwegia wpadła na pomysł nietypowego prezentu. Chce dać Finlandii górę

Mateusz Patyk 25.01.2017
Góra Halti
Fotografia: Pixabay

31 metrów. Dokładnie o tyle w planach miałaby przesunąć się granica między dwoma skandynawskimi krajami.

Obywatele Norwegii są za przekazaniem w geście dobrej woli jednego ze szczytów sąsiedniemu państwu. Według portalu GoodNewsNetwork.org, możliwe, że już wkrótce Finlandia wzbogaci się nie tylko o nową górę, ale i najwyższy punkt. A to wszystko jako prezent urodzinowy na 100-lecie niepodległości Finów, na pamiątkę odłączenia się od Rosji w grudniu 1917 roku. 

Za pomysłem stoi emerytowany norweski geofizyk Bjørn Geirr Harsson. Na ideę oddania w prezencie liczącej 1365 m góry Halti wpadł już w 1972 roku. Od tamtego czasu regularnie apeluje do państwowych władz, o przyłączenie się do tego pomysłu i przesunięcia granicy o zaledwie 100 stóp. Ta wydawałoby się ledwo widoczna błahostka na mapach, jest jednak dużym kłopotem dla norweskiego rządu.

Zauważyłem, że najwyższe wzniesienie Finlandii jest tak naprawdę po stronie Norwegii. Napisałem więc do ministerstwa z propozycją prezentu od Norwegów dla Finów, którym powinien być czubek tej góry - powiedział Harsson cytowany przez GoodNewsNetwork.org.

Mapa Europy
Fotografia: Google Maps

"Bitwa o urodzinową górę"

Taki tytuł nosi opublikowany w serwisie Vimeo jeden z filmów dokumentujących batalię o przeforsowanie oryginalnego pomysłu. Jak się bowiem okazuje, za symbolicznym wręczeniem góry jest większość społeczeństwa mieszkająca w obydwu krajach. Granica przez błąd kartografów została wyznaczona nie na szczycie, a na zboczu góry. A wszystko przez nieznaczne przewyższenia terenu, które wynoszą w tym miejscu jedynie od kilku do kilkunastu metrów.

Główną przyczyną oficjalnej odmowy polityków jest przytaczany Artykuł 1. konstytucji Królestwa Norwegii, który stanowi o "niepodzielnym i niezbywalnym" terytorium tego kraju. Ale zarówno Harsson, jak i burmistrz miejscowości Kåfjord, gdzie znajduje się góra, nie tracą nadziei. Gdyby pomysł wypalił, byłby to przykład na bezinteresowną międzynarodową przyjaźń.

David Frei, reżyser krótkiego dokumentu "Battle for Birthday Mountain" również liczy na skruszenie twardego serca urzędników oraz wsparcie opinii publicznej dla projektu. Na razie głównym decydentem w tej sprawie jest premier Norwegii, Erna Solberg, która chłodnie przyjęła myśl o rozstaniu się ze skrawkiem skalistej ziemi. 

Halti granica
Fotografia: Wikimedia.com

Granica między Finlandią a Norwegią na górze Halti

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów

400 Bad request

Your browser sent an invalid request.