Noc spadających gwiazd już w ten weekend. Podpowiadamy, gdzie najlepiej obserwować zjawisko

Anna Respondek 08.08.2017
Oglądanie spadających gwiazd
Fotografia: EAST NEWS

W ten weekend warto spojrzeć na niebo. Dla wszystkich miłośników obserwacji gwiazd szykuje się nie lada gratka. 

W ten weekend warto poobcować z naturą, która przygotowała dla nas niesamowite przedstawienie. Z 12 na 13 sierpnia na niebie pojawi się rój Perseid, czyli spadających gwiazd. Przez godzinę będzie można zaobserwować ich nawet kilkadziesiąt. Warto poświęcić chwilę i skorzystać z tego wyjątkowego wydarzenia. Astronomowie polecają wycieczkę w jakieś odludne, ciemne miejsce, w którym widok będzie najlepszy. Ci, którzy nie mają takiej możliwości, będą mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych w dużych miastach, w których częściowo zgasną światła.

Perseidy na niebie widoczne są już od 17 lipca, a ostatni dzień, w który będzie je można zaobserwować to czwartek 24 sierpnia. Kulminacyjny moment widowiska przypada jednak na ten weekend, dokładnie noc z soboty na niedzielę. Pierwsze spadające gwiazdy będą widoczne już od godziny 16 i potrwa to do godzin wczesnoporannych następnego dnia.   

photographer-1674177_1280

Gdzie oglądać Perseidy?

Najtańszym i najlepszym miejscem do obserwowania zjawiska będą łąki i pola oddalone od świateł. Zabranie koca i prowiantu może być znakomitym pomysłem na niezapomnianą randkę. Warszawiacy mogą udać się do Centrum Nauki Kopernik. W związku z tym wydarzeniem nad Parkiem Odkrywców wyłączone zostaną wszystkie światła. Iluminacja mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego również zostanie wyłączona. Światła zgasną także na Skwerze Khala, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców i przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. W sobotę nie zostanie oświetlony PGE Narodowy. W tym roku do akcji przyłączyły się również Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Innogy

Wszyscy mieszkańcy Bieszczad i Mazur znaleźli się w znakomitym położeniu, gdyż to tam widok będzie najlepszy. Wydarzenia zaplanowano w Obserwatorium Astronomicznych w Truszczynach, gdzie będzie można także odbyć warsztaty z budowy rakiet kosmicznych, obejrzeć miniatury Układu Słonecznego czy posłuchać koncertu muzyki elektronicznej. W Gdańsku skierujcie kroki do Centrum Hewelianum, "nocne podglądanie wszechświata" rozpocznie się tam w piątek 11 sierpnia od godziny 21. W Krakowie najlepszymi miejscami będą okolice Ojcowa i kopiec Piłsudskiego. 

Rady dla niedoświadczonych

Miłośnicy domowych pieleszy mogą włączyć sobie transmisję prowadzoną przez NASA na kanale USTREAM. Ci, którzy na rzeczy znają się nieco lepiej, powinni odnaleźć na niebie gwiazdozbiory Kasjopei i Perseusza, ponieważ stamtąd będą nadlatywać Perseidy. Mniej doświadczonym przyda się aplikacja Stellarium, która pomoże im rozeznać się w mapie nieba. 

Gotowi na niezwykłe widowisko? ;)

giphy-downsized (42)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów