O czym nie można myśleć tuż przed zaśnięciem? Specjaliści przestrzegają: To naprawdę kiepski pomysł

Anna Respondek 05.10.2017
Problemy ze snem
Fotografia: Pexels

Wnioski naukowców są niepokojące.

Sen jest ważnym elementem życia. Dzięki niemu nasz organizm się regeneruje, a mózg może chwilę odpocząć od natłoku informacji. Istnieje jednak jeden element, który może skutecznie zaburzyć pozytywne skutki, jakie przynosi przespanie całej nocy.  

Według naukowców, którzy swoje badania opublikowali w "Journal of Research in Personality", pójście spać w złym nastroju może doprowadzić nawet do bezsenności. Jeśli bardzo często przed snem czujemy się poddenerwowani albo rozdrażnieni, to to właśnie może być głównym powodem naszych nocnych koszmarów, częstych pobudek i porannego niewyspania. Wbrew pozorom, złość w nocy nie przechodzi i ma realny wpływ na jakość snu.

W badaniach naukowców wzięli udział ochotnicy, których podzielono na trzy grupy. Do pierwszej zaliczono osoby, które mają problem z kontrolowaniem emocji i bardzo często wpadają w złość. W grupie drugiej znaleźli się ci, którzy potrafili opanować swój gniew, natomiast do trzeciej przydzielono osoby rzadko zmagające się z jakimikolwiek niepozytywnymi emocjami. 

Wnioski badań były jednoznaczne. Osoby z ostatniej grupy nie skarżyły się na żadne problemy ze snem, dwie pozostały grupy doświadczały bezsenności i zmęczenia, nawet po przespaniu całej nocy, choć grupa pierwsza w dużo większym stopniu. 

Najlepsza rada? Kilka głębokich oddechów, albo melisa... Dużo melisy. 

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów