Taternik sfotografował niezwykłe zjawisko w górach. "Piękne, ale trochę przerażające"

Anna Respondek 28.09.2017
Tatry
Fotografia: EAST NEWS

Co z przerażającym przesądem?

Natura nie przestaje zaskakiwać. Tym razem wspaniałe zjawisko pojawiło się w polskich Tatrach. Czym jest widmo Brockenu i dlaczego zarówno zachwyca jak i przeraża taterników? 

Widmo Brockenu to zjawisko optyczne, które występuje w określonych warunkach. Promienie słoneczne muszą padać na jednego z obserwatorów, którego odbity cień "rzuca się" na chmury lub mgłę zawieszoną poniżej niego. 

W momencie, kiedy promienie słoneczne załamią się na kroplach wody, powstaje tęcza/gloria - mówi Wojciech Respondek z Łódzkiej Grupy Taterniczej. 

Dziennikarze Noizz.pl skontaktowali się z Respondkiem, który opowiedział im o tym kiedy i w jakich okolicznościach napotkał to niezwykłe i przerażające zjawisko, które raczej nie występuje na niższych pasmach górskich.

Chodzę po górach prawie dwie dekady i dopiero pierwszy raz spotkałem się z tym pięknym, ale też lekko przerażającym zjawiskiem - powiedział. 

Dlaczego osoby uprawiające wspinaczkę górską wolą nie spotykać tego "mamidła"? Ponieważ wiąże się z nim wyjątkowo nieprzyjemny przesąd mówiący, że ten, kto je zobaczy, zginie w górach. 

Dopiero trzecie spotkanie z widmem może znieść klątwę - tłumaczy Respondek. 

Jak myślicie, jest się czego bać? 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów