Niektórych prezentów nie powinno się kupować najbliższym. Z podarunków z tej listy na pewno się nie ucieszą

Katarzyna Leszczyńska 11.12.2017
Jakich prezentów lepiej nie dawać na święta?
Fotografia: pixabay.com

Z niektórymi związane są przesądy.

Święta Bożego Narodzenia lada moment, a Gwiazdka nadciąga z prezentami. Ludzie wpadają w gorączkę zakupów i zastanawiają się, czym obdarować najbliższych w tym wyjątkowym czasie. Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, gdy nie trafimy w czyjś gust. Są jednak takie prezenty, których lepiej nie kupować innym, nawet jeżeli łączą nas z nimi wyjątkowe więzi. Tych podarunków po prostu się nie daje, a już na pewno nie będą trafione. Wobec niektórych istnieją nawet przesądy.

Zwierzę

Pierwsza podstawowa rzecz, dla której nie powinno się dawać zwierzęcia pod choinkę to zrzucanie na osobę obdarowaną ogromnej odpowiedzialności. Pies lub kot nie jest zabawką, którą powinno się podrzucać w kokardzie bez wiedzy przyszłego właściciela. Nawet jeżeli to uroczy prezent, warto z niego zrezygnować dla dobra zwierzęcia. Jeżeli jednak dajemy go po uzgodnieniu z drugą osobą, również ta osoba powinna go wykupić za symboliczną kwotę. Obdarowywanie zwierzęciem przybliża jego właściciela do szybkiej śmierci.

Buty

Ich na pewno nie można kupować ukochanej osobie. Istnieje przesąd, że osoba, której dajemy buty, w najbliższym czasie może od nas odejść. A tego raczej nie chcemy. To działa w obie strony. W końcu osoba, którą obdarowujemy może pomyśleć, że chcemy, żeby od nas odeszła.

Zegarek

Podarowany zegarek odlicza czas do rozstania. Jeżeli już koniecznie musimy nim obdarować ukochaną osobę, powinna ona wykupić go za symboliczny grosz lub złotówkę. Wówczas klątwa powinna minąć. Jest to też ryzykowne pod tym względem, że osoba obdarowana zegarkiem może pomyśleć, że uważamy, iż jest spóźnialska.

Zegarek nie jest dobrym pomysłem na prezent
Fotografia: pixabay.com

Portfel

Bez wartości zrzuca na obdarowywanego biedę. Lepiej zawsze wrzucić do niego chociaż symbolicznego grosza, wówczas nie będzie objęty przesądem. Wtedy może być naprawdę udanym prezentem, zwłaszcza elegancki.

Perły

Stare powiedzenie brzmi, że „dając perły, daje się łzy”. I coś w tym jest. Podobno kobieta, która otrzymuje w prezencie perły, później narażona jest na niepowodzenia, smutek i katastrofy. Jeżeli chcemy tego oszczędzić naszym bliskim – lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

Świeczka

Wydawać się może, że świece zapachowe, które mają fajny wygląd, są doskonałym pomysłem na prezent. Okazuje się jednak, że w momencie, gdy świeca się wypali, zgaśnie też uczucie pomiędzy dającym a obdarowywanym.

Nóż

Dawanie komuś noża może świadczyć o tym, że chcemy przeciąć z nim dotychczasowe relacje. I nie chodzi tylko o sam nóż, o ile ktoś w ogóle wpadł na taki pomysł, żeby pod choinkę podarować komuś nóż. Liczą się też komplety ze sztućcami i scyzoryki.

Krzyżyk

Mówi się, że dając komuś krzyż, zrzucamy na niego ogromny ciężar i życzymy mu wszystkiego co najgorsze. Oprócz tego przekreślamy go ze swojego życia. Nie powinno się go dawać również na chrzest. Lepiej w tej kwestii sprawdzi się medalik.

Istnieje tyle pięknych i interesujących prezentów świątecznych, że bez tych kilku pechowych opcji na pewno da się obejść. Każdy podarunek jednak warto przemyśleć, żeby nie urazić czymś osoby obdarowywanej. W końcu niektóre prezenty mają też podłoże psychologiczne. Lepiej nie iść w kierunku zabawnych prezentów, które nie każdego mogą śmieszyć, ani tych związanych z kwestiami higieny, np. dezodoranty.  

Niektórych prezentów nie powinno się dawać
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów