Niebieska Linia nie działa, ale możemy ją przywrócić. Ruszyła zbiórka pieniędzy

Redakcja 06.02.2017
Nibieska Linia
Fotografia: www.youtube.com

Niewiele jest inicjatyw tak potrzebnych, które same są w potrzebie. 

Niebieska Linia powstała w 1995 roku z inicjatywy Jerzego Mellibrudy. Na początku była to placówka Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, a jej głównym celem była pomoc pokrzywdzonym i edukacja na temat przemocy w rodzinie.

1 stycznia 2017 roku, po ponad dwudziestu latach działalności, Niebieska Linia została zawieszona. Sytuacja na szczęście nie jest beznadziejna, wciąż jest szansa na wznowienie działania Niebieskiej Linii. Od 3 lutego 2017 roku trwa zbiórka pieniędzy na platformie Pomagam.im -Pomagam.im/niebieskalinia.

Niebieska Linia - dlaczego nie działa?

Zawieszenie Niebieskiej Linii może dziwić, szczególnie że na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, zgłaszało się coraz więcej pokrzywdzonych, bliskich ofiar i świadków przemocy. Co więcej, sprawnie działały wprowadzone w 2009 roku bezpłatne poradnie bezpośrednie, a także mailowe. Od stycznia 2017 roku poszkodowani mogą zgłaszać się po pomoc tylko bezpośrednio w Pogotowiu.

Jakie są więc przyczyny zawieszenia tej istotnej działalności Niebieskiej Linii? Jak wyjaśnia kierowniczka Renata Durda, linia mailowa i telefoniczna dotychczas były finansowane ze środków pochodzących z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej. 

Niestety na 2017 rok nie mogliśmy pozyskać tych środków z powodu zmiany warunków aplikowania o dotacje i wykluczenia możliwości udzielania pomocy telefonicznej i internetowej przez specjalistów. Dlatego też z dniem 1 stycznia zawiesiliśmy działalność Poradni – powiedziała Renata Durda.

Niebieska Linia

Ratujmy Niebieską Linię

Aby zapobiec zamknięciu Niebieskiej Linii uruchomiono zbiórkę na platformie Pomagam.im. Jeżeli uda się zgromadzić kwotę 180 tysięcy złotych Poradnia Telefoniczna dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem będzie działać codziennie przez 6 godzin przez okres 12 miesięcy (w godz. 12.00-18.00). Jeśli zebrana kwota będzie mniejsza, Poradnia będzie działać przez krótszy czas. Natomiast w przypadku kiedy uda się zgromadzić większą kwotę, Poradnia będzie działać dłużej (np. przez 15-18 miesięcy) lub w większym zakresie czasowym (np. 8 godzin dziennie od godz. 12.00 do 20.00). 

Tylko w 2016 roku pracownicy Niebieskiej Linii udzielili porad aż 4 tysiącom osób. Poradnia zapewnia dyskrecję dla osób, które wstydzą się swojego problemu. Przyznanie się do tego, że jest się ofiarą przemocy domowej jest niezwykle trudne i nie każdemu się udaje. Czasami mail do zaufanej placówki może uratować życie.

Pomoc udzielana w Niebieskiej Linii zawsze była bezpłatna.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów