Niebezpieczny trend wśród młodych. Urodowy trik może poważnie zaszkodzić

Hanna Skowron 14.06.2018
Niebezpieczny trend
Fotografia: youtube.com/nevaeh howard

Zamiast pomóc swojej urodzie, można doprowadzić do poważnych powikłań.

Po kilku latach powrócił niebezpieczny trend, któremu poddają się głownie dzieci i młodzież. Ci kuszeni nienagannym wyglądem jak z okładek kolorowych magazynów decydują się na poprawę urody z pomocą trików DIY (ang. Do It Yourself), czyli „zrób to sam”.

Zobacz także: Podarte dżinsy mogą być niebezpieczne! Internautki ostrzegają

Chodzi o aparaty ortodontyczne własnej roboty. Brzmi niewiarygodnie, a jednak – w sieci pod hasłem „DIY braces” można znaleźć dziesiątki filmów instruktażowych, jak taki aparat samodzielnie wykonać. Nastolatki przekonują, że skorygować zgryz można w domu. Wystarczy gumka do włosów lub recepturki, spinacze do papieru, nić dentystyczna, kolczyki i klej błyskawiczny.

ezgif.com-optimize
Fotografia: Źródło:youtube.com/nevaeh howard

Aparat tylko u ortodonty 

Faktycznie krzywy zgryz to powszechny problem. Szacuje się, że może dotyczyć on aż 70 proc. młodych osób. Ale samodzielna korekta zgryzu to metoda ani bezpieczna ani skuteczna. Ostrzega przed nią m.in. Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontów i prosi rodziców, by szybko reagowali, gdy zobaczą podobne „aparaty” na zębach swoich dzieci.

Zobacz także: Szminka może być niebezpieczna dla zdrowia?

Aparaty własnej roboty to szybka droga do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa i dziąseł. Mogą powodować infekcje i prowadzić m.in. do tzw. recesji, czyli obniżenia, które odsłania szyjkę i korzeń. Dzieci zamiast więc sobie pomóc, osiągają skutek odwrotny od zamierzonego, a zęby pokrzywią się jeszcze bardziej. Niestety koszty leczenia po noszeniu takiego „aparatu ortodontycznego” znacznie przewyższą koszty tradycyjnego leczenia u ortodonty.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów