Niebezpieczne zjawisko nad Polską. "Chmury wieżowce" sprowadzą gwałtowne burze i mogą zagrozić samolotom

Magdalena Barszczak 10.08.2018
Niebezpieczne zjawisko nad Polską. "Chmury wieżowce" sprowadzą gwałtowne burze i mogą zagrozić samolotom
Fotografia: ---

Lotnicy ostrzegają przed armageddonem w powietrzu.

Tak gorąco tego lata jeszcze nie było. Termometry w Zachodniopomorskiem pokazały prawie 37 stopni Celsjusza! Wygląda jednak na to, że będziemy mogli trochę odetchnąć od upałów. Niestety, wraz ze zmianą pogody, nad Polską spodziewane są nawałnice. Wszystko za sprawą burzowych chmur, które nadciągają nad nasz kraj.

Zobacz także: "Hiszpański pióropusz" zbliża się do Polski. Ostrzeżenia dla kilku województw

Armageddon nad Polską

O gorącej aurze zapomnimy przez tzw. chmury wieżowce, które sprowadzą gwałtowne burze i mogą zagrozić samolotom. Przyniesie je niż, który w piątek przejdzie nad naszym krajem. Czekają nas ulewy, a porywy wiatru mogą sięgać powyżej 70 km na godzinę - informuje Meteo.pl. 

Chłodny font zacznie zwalniać, wtedy pojawi się ciekawe zjawisko. Na niebie powstanie morze chmur, ale z nich będą się wypiętrzały bardzo wysokie wieże cumulonimbusów - poinformowała w TVN 24 synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Czym są "chmury wieżowce"?

Ich górna granica przekracza 10 kmSięgają one poziomu tropopauzy, zachowując aktywność burzową - pisze Ryszard Olędzki, synoptyk ICM Meteo.

Szczególnego zamieszania mogą narobić w powietrzu, powodując turbulencje. Kilka dni temu "chmury wieżowce" spowodowały m.in. utrudnienia na lotnisku we Frankfurcie, a wcześniej w Paryżu. Piloci musieli lądować w trudnych warunkach, zmagając się z porywistym wiatrem.

Zobacz także: Upały w Europie. Renifery z Wioski Św. Mikołaja kąpią się na plaży

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów