Nie żyje znany rysownik i ilustrator. Jego prace Polacy podziwiali przez lata

Nie żyje Zbigniew Jujka.
Fotografia: YouTube

Nie żyje Zbigniew Jujka, znany gdański rysownik, twórca plakatów i ilustrator książek. Zmarł w wieku 84 lat.

Nie żyje Zbigniew Jujka. O śmierci 84-letniego rysownika satyrycznego poinformował jako pierwszy "Dziennik Bałtycki". To właśnie na łamach tego dziennika przez 56 lat pokazywały się prace artysty. Zbigniew Jujka współpracował również z "Gościem Niedzielnym" i wieloma zagranicznymi pismami. Jego komiksy i rysunki w zabawny sposób komentowały sytuacje polityczne i społeczne w kraju.

Zbigniew Jujka nie żyje

Rysownik był laureatem wielu nagród za swoją twórczość i działalność. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1973 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1998 r., odznakami „Za zasługi dla Gdańska” w 1973 r. oraz „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” w 1974 r. W roku 2000 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, natomiast 6 lat później odznaczony został srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Aleksandra Dulkiewicz, od 2019 roku prezydent Gdańska, we wzruszających słowach odniosła się do śmierci rysownika.

Dziękujemy Panie Zbigniewie. Będzie nam Pana brakowało - napisała w mediach społecznościowych.

Czytelnicy "Dzienniczka" w komentarzach pod postem wspominają niektóre z prac rysownika i składają kondolencje jego rodzinie oraz bliskim.

Bardzo żałuję, że już się nie spotkamy. Pozostanie w naszej pamięci. Wyrazy współczucia rodzinie zmarłego.

Bardzo lubię rysunki Pana Zbigniewa Jujki. Rodzinie i bliskim składam serdeczne wyrazy współczucia i żalu... Niech spoczywa w pokoju...

Niezapomniana książka mojej młodości "Z uśmiechem przez Gdańsk" ilustrowana była rysunkami Pana Zbigniewa... Żal i smutek...

Ojej, jako małe dziecko ciągle śledziłam "Dzienniczki". Już nie mieszkam na Wybrzeżu, ale ostatnio na Wszystkich Świętych z niepokojem zaglądałam, czy dzienniczek jeszcze jest. Był.

My również pragniemy złożyć bliskim zmarłego serdeczne wyrazy współczucia.

Zobacz także: Nie żyje polska piosenkarka country. Zginęła w nieszczęśliwym wypadku

Te osoby pożegnaliśmy w 2019 roku. Będzie nam ich bardzo brakować.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów