Nie żyje Tadeusz Szyma. Reżyser i krytyk filmowy miał 76 lat

Magdalena Barszczak 06.04.2019
Tadeusz Szyma
Fotografia: Youtube.com/jp2muzeum

O śmierci dziennikarza poinformowała Telewizja Polska

Tadeusz Szyma był reżyserem, krytykiem filmowym, a także poetą i wykładowcą akademickim. Od wielu lat współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz miesięcznikiem "Kino". Zmarł 5 kwietnia w wieku 76 lat.

Absolwent Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Pochodził z Częstochowy. O śmierci Tadeusza Szymy poinformowała Telewizja Polska

Nie żyje Tadeusz Szyma

Od 1978 do 1991 roku współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Pisał o kulturze, zajmował się m.in. krytyką filmową. W latach 1991 - 2015 pełnił funkcję kierownika Działu Dokumentu Programu 1. Od trzech lat zasiadał w Radzie Programowej TVP

Był autorem nagradzanych filmów dokumentalnych. Kilka z nich poświęcił Janowi Pawłowi II. Pełnił rolę eksperta w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Za całokształt pracy twórczej został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Z kolei jego "wybitne zasługi w działalności dziennikarskiej i redakcyjnej" doceniono, przyznając mu Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.  

Zobacz także: Nie żyje Jerzy Wójcik. Reżyser i operator filmowy miał 88 lat

Oni odeszli od nas w 2019 roku. Będzie nam ich bardzo brakować.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów