Nie żyje producent filmowy Andrew Vajna. Był współtwórcą m.in. "Rambo" i "Terminatora"

Magdalena Barszczak 21.01.2019
Andrew Vajna
Fotografia: MTI/Associated Press/East News

W ostatnich latach pełnił funkcję pełnomocnika węgierskiego rządu ds. rozwoju narodowego przemysłu filmowego.

Po długiej walce z chorobą w wieku 74 lat zmarł Andrew Vajna (właśc. András György Vajna), amerykański producent filmowy węgiersko-żydowskiego pochodzenia. Był pełnomocnikiem węgierskiego rządu ds. rozwoju narodowego przemysłu filmowego. O śmierci Vajny poinformował Węgierski Narodowy Fundusz Filmowy (MNF).

Nie żyje Andy Vajna

Vajna urodził się w 1944 roku w Budapeszcie. Po powstaniu węgierskim w 1956 roku wyjechał z rodziną do Kanady, po czym osiadł w Kalifornii. W 76. roku razem z Mario Kassarem założył studio filmowe Carolco Pictures, które wyprodukowało jedne z najbardziej kasowych filmów USA, takie jak: "Rambo III" z Sylvestrem Stallone, "Nagi instynkt" z Sharon Stone, "Terminator II" z Arnoldem Schwarzeneggerem, "Harry Angel" z Mickeyem Rourke czy "Pozytywkę" z Jessicą Lange.

Jego kolejne studio Cinergi Pictures może z kolei pochwalić się takimi produkcjami jak "Szklana Pułapka III" z Bruce'em Willisem czy "Nixon" z Anthonym Hopkinsem w roli głównej.

Producent nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Na Węgrzech stworzył studio animacyjne 3D DIGIC Pictures. Był także współwłaścicielem nowoczesnego studia filmowego Korda, do którego zaczął ściągać najsłynniejsze gwiazdy filmowe. To właśnie tam kręcono "Marsjanina" Ridleya Scotta z Mattem Damonem czy "Blade Runnera 2049" z Ryanem Goslingiem.

W 2011 roku Andy Vajna zajął się polityką. Został pełnomocnikiem węgierskiego rządu ds. rozwoju narodowego przemysłu filmowego. Pod jego kierownictwem węgierski film znów znalazł się w światowej czołówce - podkreślił MNF. W okresie sprawowania przez niego tej funkcji liczba wyprodukowanych węgierskich filmów wzrosła pięciokrotnie - podaje onet.pl. 

Za pośrednictwem swojego Facebooka Vajnę pożegnał premier Węgier Viktor Orbán.

Hasta la vista, Andy! Dziękuję za wszystko, przyjacielu! - napisał.

Zobacz także: Janusz Kozioł nie żyje. Lektor przegrał walkę z chorobą

Znani, którzy odeszli w 2018 roku. Będzie nam ich brakować!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów