Nie żyje aktor produkcji TVP2. Widzowie znają go z roli księdza

Nie żyje Czesław Stopka.
Fotografia: facebook.com/ZASPKatowice

Nie żyje Czesław Stopka. Aktor znany z serialu TVP2 "Święta wojna" odszedł w wieku 82 lat. O śmierci poinformowali jego bliscy i przyjaciele.

Czesław Stopka był aktorem wielu sztuk teatralnych, a także produkcji telewizyjnych. W teatrze zadebiutował już w 1995 roku, na ekranie natomiast w 1961. Widzowie mogli go poznać w takich filmach, jak "Sąsiedzi", "Operacja Himmler" oraz "Kruk". Prawdziwą sławę przyniosła mu rola w serialu TVP "Święta wojna", gdzie przez 3 lata grał księdza.

Związek Artystów Scen Polskich informuje o śmierci Czesława Stopki

O śmierci znanego aktora poinformował na Facebooku ZASP Katowice.

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Czesława Stopki (ur. 1936 r.), wybitnego aktora teatralnego oraz filmowego i przyjaciela naszego zespołu.

W swoim życiu Czesław Stopka zagrał ponad 250 ról. Wiele kreacji aktorskich stworzył na scenach Teatru Śląskiego. Grał Romea w „Kochankach z Werony", Hamleta, Caligulę z dramatu Alberta Camusa czy Hrabiego Henryka w „Nie-Boskiej komedii".

Dawni współpracownicy podkreślili również inne zasługi artysty.

Grał w kilkudziesięciu różnych ośrodkach, m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Olsztynie, Będzinie i oczywiście w Katowicach. Wszyscy będziemy pamiętać jego kreację Firsa z „Wiśniowego sadu" Czechowa w 1994 roku i jak zmierzył się z Beckettowskimi postaciami Hamma z „Końcówki” czy mistrzowsko wcielił się w Krappa w „Ostatniej taśmie”.

Od 2006 roku Czesław Stopka przebywał na emeryturze. Zmarł 29 lipca w Katowicach.

Zobacz także: Zobaczcie, jak TVP uczci pierwszą rocznicę śmierci Kory! Poruszający gest

W 2019 roku pożegnaliśmy po raz ostatni już wielu artystów. Prawdziwi fani będą za nimi tęsknić.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów