Nie żyje najstarsza Polka mieszkająca w Nowym Jorku! Była sekretarką generała Sikorskiego

Róże położone na kamiennym nagrobku w kształcie krzyża na cmentarzu
Fotografia: Shutterstock

Smutna informacja obiegła polskie media. Nie żyje Pierwsza Dama Polonii amerykańskiej, a jednocześnie najstarsza Polka mieszkająca w Nowym Jorku. Miała 107 lat.

Walentyna Janta-Połczyńska, nazywana także Pierwszą Damą Polonii amerykańskiej, podczas II wojny światowej sprawowała funkcję osobistej sekretarki i tłumaczki generała Władysława Sikorskiego. W czasach okupacji mocno angażowała się w walkę z okupantem poza granicami kraju. Dożyła pięknego wieku, jednak teraz media obiegła informacja o jej odejściu. Walentyna Janta-Połczyńska zmarła w Nowym Jorku w wieku 107 lat.

Zobacz także: Nie żyje uczestniczka programu "Nasz nowy dom"! Jej historia była pokazana w ostatnim odcinku 

Nie żyje Walentyna Janta-Połczyńska, osobista sekretarka gen. Sikorskiego

Walentyna Janta-Połczyńska była jedną z tych Polek, które wchodziły w skład pracowników polskiego rządu emigracyjnego. Od wielu lat była ostatnią z żyjących pracowników, a jednocześnie najstarszą Polką mieszkającą w Nowym Jorku.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyjechała na studia do Londynu. Gdy Polska znalazła się pod okupacją, postanowiła bronić kraju w każdy możliwy sposób. Tym samym została osobistą sekretarką generała Władysława Sikorskiego po utworzeniu Rządu RP na uchodźstwie. Była także jego tłumaczką.

Po wojnie pani Walentyna wyprowadziła się do Nowego Jorku. Nadal udzielała się społecznie, współpracowała z ONZ, a także wieloma polskimi instytucjami. O jej śmierci poinformował nowojorski "Nowy Dziennik", a następnie te doniesienia potwierdził na Twitterze Konsulat Polski w Nowym Jorku. 

Walentyna Janta-Połczyńska zmarła w wieku 107 lat w szpitalu w dzielnicy Forest Hills. Nie podano przyczyny jej śmierci. 

Zobacz także: Nie żyje gwiazda kina! Włoska aktorka miała koronawirusa

W tym roku odeszło od nas wiele znanych osób. 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów