Nie żyje Robert Frank, twórca kultowych fotografii. Obnażył wizerunek idealnej Ameryki

Robert Frank siedzi na krześle przed amerykańską galerią
Fotografia: Christopher Peterson/Splash News/EAST NEWS

Dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Robert Frank, znany amerykański fotograf, który obnażył na zdjęciach "amerykański sen".

Niektóre fotografie zapadają w pamieć na tyle, że przez lata mamy je przed oczami. Tak było z jego pracami. Robert Frank to znany, amerykański fotograf, którego prace były surowe, bardzo realistyczne, a dzięki temu jednocześnie niezwykłe. To właśnie on pokazał oblicze prawdziwej Ameryki w okresie, gdy głośno było o "amerykańskim śnie". W późniejszym okresie swojej działalności związał się z kinem. Teraz dotarła do nas smutna wiadomość. Robert Frank zmarł w wieku 94 lat

Zobacz także: Nie żyje Andrzej Polkowski. To on stworzył "Gryfonów" i "mugoli"

Nie żyje Robert Frank

Robert Frank urodził się w 1942 roku w Zurychu. Jak podaje Onet, fotografia była obecna w jego życiu od dziecka. Już w wieku 20 lat emigrował do USA, gdzie rozpoczął współpracę z domami mody i amerykańskimi magazynami modowymi.

Fotograf specjalizował się w reportażach społecznych. Robił zdjęcia ludziom z różnych warstw społecznych, obnażając tym samym mit "amerykańskiego snu". Wszystko dlatego, że z pozoru bajkową Amerykę i jej obywateli pokazywał w sposób surowy i niezwykle realistyczny. Tym samym otrzymaliśmy zdjęcia smutnych i niekiedy niezwykle samotnych ludzi.

Prace Franka w 1958 roku ukazały się w albumie "The Americans".

Swoimi fotografiami Frank wyssał z Ameryki smutny wiersz - napisał Jack Kerouac we wstępie do "The Americans".

Robert Frank przełamał swoimi fotografiami formułę zdjęć reporterskich i dokumentalnych, wprowadzając do nich przypadek i naturalność. W latach 70. przeszedł przemianę artystyczną, a jego dzieła stały się bardziej osobiste i eksperymentalne. 

Robert Frank zmarł w wieku 94 lat

Zobacz także: Agnieszka Woźniak-Starak o tym, jak poznała męża: "Było mi tak dobrze"

W tym roku odeszło od nas wielu wybitnych artystów. Zobaczcie, z kim musieliśmy się pożegnać.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów