Nie żyje Paulo Paulino Guajajara. Znany aktywista został zamordowany

Nie żyje Paulo Paulino Guajajara
Fotografia: Facebook/apiboficial

Nie żyje indiański aktywista i obrońca Puszczy Amazońskiej Paulo Paulino Guajajara. Członek grupy "Strażnicy Lasu" został zamordowany.

Nie żyje Paulo Paulino Guajajara, młody aktywista grupy "Strażnicy Lasu". Od lat angażował się w akcje ekologów i sprzeciwiał m.in. wycince drzew w brazylijskiej części Amazonii. Do mediów dotarła informacja, że zastrzelony kilka dni temu przez jednego z drwali.

Nie żyje Paulo Paulino Guajajara

"Wilk", bo taki pseudonim nosił Paulo, wielokrotnie podkreślał, że chce chronić ziemię i obecne na niej życie.

Był postacią rozpoznawalną. To była zasadzka, pułapka zorganizowana przez gangi zajmujące się wycinką drzew w celu zabicia tego aktywisty - opisał zabójstwo aktywisty dr Jędrzej Kotarski, latynoamerykanista z Uniwersytetu Łódzkiego.

Paulo Paulino Guajajara zginął od strzału w głowę. To nie pierwszy aktywista na rzecz ekologii, który poniósł tak tragiczną śmierć. Tainaky Tenetehar, który towarzyszył Paulo podczas całego zdarzenia, został ranny i trafił do szpitala. Jeden z drwali wciąż nie został zatrzymany i uznawany jest za zaginionego.

Sprawę komentują politycy i publicyści na całym świecie.

W Brazylii między pięć a osiem procent zabójstw kończy się przed sądem. Zabicie człowieka, zwłaszcza w takim miejscu, w jakimś rezerwacie, jest z reguły bezkarne - tłumaczy dziennikarz Maciej Okraszewski.

Minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Brazylii ogłosił, że policja dołoży wszelkich starań, by pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za tę zbrodnię.

Zobacz także: Katarzyna Bujakiewicz o relacji z rodziną Anny Przybylskiej. O czym nie mówi przy Oliwii Bieniuk?

Te znane osoby pożegnaliśmy po raz ostatni w 2019 roku.

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów