Nie żyje Kazimierz Kutz. Reżyser odszedł w wieku 89 lat

Sylwia Kropiewnicka 18.12.2018
Kazmierz Kutz
Fotografia: East News

Kazimierz Kutz był scenarzystą i politykiem, a przede wszystkim wybitnym reżyserem filmowym, teatralnym i telewizyjnym. Zmarł w wieku 89 lat – podaje TVP 3 katowicka i Onet.pl.

Kazimierz Kutz wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych, są wśród nich takie tytuły, jak „Pułkownik Kwiatkowski”, „Śmierć jak kromka chleba” czy „Sól ziemi czarnej”. Jego śmierć to ogromna starta dla świata filmu. Reżyser zmarł w wieku 89 lat.

Wybitny reżyser

Kazimierz Kutz ukończył liceum w Mysłowicach, a w późniejszych latach także Łódzką Szkołę Filmową. Swoją karierę filmową rozpoczął u boku Andrzeja Wajdy – pomagał mu przy realizacji „Pokolenia”.

Reżyser zadebiutował filmem wojennym „Krzyż Walecznych”. Kolejnymi stworzonymi przez niego obrazami były m.in. „Ludzie z pociągu”, „Upał”, „Nikt nie woła”.

Kazimierz Kutz po 1989 roku został dyrektorem TV Kraków. W latach 90. reżyser nakręcił głośne filmy „Śmierć jak kromka chleba” oraz „Pułkownik Kwiatkowski”.

Jak podaje Onet.pl, w latach 90. Kutz zaangażował się również w politykę, startując z powodzeniem do Senatu w 1997 r. z list Unii Wolności.

Żal po śmierci Kazimierz Kutza wyraził m.in. Donald Tusk.

Śmierć Kazimierza Kutza to wielka strata dla świata filmu.

Zobacz także: Janusz Sent nie żyje. Pianista miał 82 lata

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Ikony kina są inspiracją dla wielu pokoleń młodych twórców. Kto zostanie zapamiętany na zawsze?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów