Nie żyje Jonas Mekas. Filmowiec miał 96 lat

Sylwia Kropiewnicka 24.01.2019
Nie żyje Jonas Mekas. Filmowiec miał 96 lat
Fotografia: Album East News

Jonas Mekas, często nazywany „ojcem chrzestnym amerykańskiej awangardy”, zmarł w wieku 96 lat.

Jonas Mekas uważany był za jedną z najważniejszych postaci w historii filmu eksperymentalnego. Był nie tylko filmowcem, lecz także pisarzem i poetą. Jego śmierć to wielka strata dla świata kultury.

Nie żyje Jonas Mekas

Artysta urodził się na Litwie w 1922 roku. Po wojnie studiował filozofię, a w 1949 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał na stałe w Nowym Jorku.

Jonas Mekas zmarł w wieku 96 lat. Jak podaje onet.pl, przyczyna śmierci artysty nie jest znana. Informację o jego śmierci podało muzeum Anthology Film Archiver, które napisało w komunikacie:

Drodzy przyjaciele, Jonas zmarł w ciszy i spokoju o poranku. Był w domu ze swoją rodziną. Będzie go nam bardzo brakowało, ale jego światło wciąż będzie świecić.

Jonas Mekas zajmował się tworzeniem filmów fabularnych i dokumentów. W swoich dziełach często pokazywał życie w Nowym Jorku. Twórca współpracował i przyjaźnił się z najbardziej znanymi postaciami amerykańskiej popkultury takimi, jak Yoko Ono, John Lenon, Andy Warhol czy Allen Ginsberg.

Zobacz także: Janusz Kozioł nie żyje. Lektor przegrał walkę z chorobą

Artysta zasłynął filmem „Klątwa” w 1964. Dzieło zostało nagrodzone na festiwalu w Wenecji. Była to filmowa rejestracja spektaklu wg. sztuki Kennetha H. Browna, która opowiadała o jednym dniu z życia wojskowych więźniów maltretowanych przez strażników.

Filmowiec założył Anthology Film Archives – jedno z największych na świecie archwium filmu awangardowego. Był także redaktorem naczelnym najpopularniejszego czasopisma o filmie awangardowym – „Film Culture”.

Jego śmierć to wielka strata dla świata kultury.

Zobacz także: Paweł Kędzierski nie żyje. Filmowiec miał 72 lata

Te gwiazdy odeszły w 2018 roku. Kto był wśród nich?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów