Francja w żałobie. Nie żyje Ieoh Ming Pei, twórca piramidy na dziedzińcu Luwru

Ieoh Ming Pei przed piramidą w Luwrze
Fotografia: ERIC FEFERBERG/AFP/East News

To wielka strata dla całego świata! Zmarł najwybitniejszy architekt XX wieku. Stworzył legendarną piramidę, która jest wejściem do Luwru. Zmarł w wieku 102 lat.

Otrzymał prestiżową Nagrodę Pritzkera, nazywaną "Noblem architektury". Przez fanów architektury nazywany jest najwybitniejszym architektem XX wieku. Ieoh Min Pei stworzył legendarną piramidę ze szkła i metalu, która stoi przed wejściem do Luwru. Stała się ona znakiem rozpoznawczym muzeum, a miliony turystów mają przy niej zdjęcie. Teraz obiegła nas smutna wiadomość. Ieoh Min Pei zmarł w wieku 102 lat, a Paryż tym samym pogrążył się w żałobie.

Zobacz także: Nie żyje dwukrotny zdobywca Oscara. Znany scenarzysta miał 92 lata! 

Nie żyje architekt piramidy Luwru

Ieoh Ming Pei urodził się w Kantonie, wychował w Hongkongu, a w wieku 17 lat wyjechał do USA studiować architekturę. W 1955 roku założył własne biuro architektoniczne "I.M. Pei and Associates".

Jak podaje Onet, w 1983 Pei otrzymał od władz Francji zlecenie na zaprojektowanie wejścia do muzeum w Luwrze.

To największe wyzwanie, jakie może spotkać architekta. Wystarczy spojrzeć na budynek, aby poczuć obecność przeszłości, ducha tego miejsca - mówił o swoim projekcie.

Wejście podziemne w postaci piramidy, jakie zaproponował, na początku uznano za kontrowersyjne. Później docenili je ludzie na całym świecie. 

Ieoh Ming Pei zmarł w wieku 102 lat. Do jego największych dzieł, poza piramidą Luwru, należały również galeria sław rock and rolla w Cleveland oraz biblioteka Johna F. Kennedy'ego.

Zobacz także: Luke Perry miał nietypową ostatnią wolę. Do końca był wierny ekologii 

W 2019 roku odeszło wiele znanych osób ze świata filmu, muzyki, mody i sztuki. Będzie nam ich brakować! 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów