Nie żyje George Mendonsa, marynarz ze słynnego zdjęcia pocałunku na Times Square

Magdalena Barszczak 20.02.2019
George Mendonsa
Fotografia: Retrographic / mediadrumworld.co/EAST NEWS

19 lutego miał obchodzić 96. urodziny.

Nie żyje George Mendonsa, marynarz, którego pocałunek z pielęgniarką na Times Square stał się jedną z najsłynniejszych fotografii XX wieku. Weteran II wojny światowej zmarł w wyniku ataku padaczki w domu opieki w Middleton w amerykańskim stanie Rhode Island - podała agencja AFP. Miał 95 lat.

Zobacz także: Znamy przyczynę śmierci Karla Lagerfelda

Marynarz podczas II wojny światowej służył na Pacyfiku. Kiedy 14 sierpnia 1945 roku Japonia ogłosiła kapitulację, był na nowojorskim Times Square razem z tłumem wiwatujących ludzi. To właśnie jego pocałunek z kobietą w stroju pielęgniarki uwiecznił fotograf Alfred Eisenstadt, pracujący dla magazynu „Life”. Zdjęcie stało się symbolem zakończenia II wojny światowej.

Pocałunek na Times Square. Jak powstało najsłynniejsze zdjęcie XX wieku?

Oficjalne zakończenie krwawego konfliktu spowodowało ożywienie wśród zebranych na Times Square. Fotograf opowiadał, że w pewnym momencie zauważył marynarza chwytającego w objęcia każdą napotkaną kobietę. To właśnie jego pocałunek z pielęgniarką stał się jedną z najsłynniejszych fotografii w historii.

Eisenstadt nie spytał pary o nazwiska. Gdy zdjęcie stało się popularne, zaczęli się ujawniać jego rzekomi bohaterowie. Za postaci z fotografii podawało się 11 marynarzy i 3 pielęgniarki. W końcu ustalono, że to Greta Friedman i George Mendonsa. Kobieta zmarła w 2016 roku w wieku 92 lat.

Zobacz także: Nie żyje Lee Radziwiłł, siostra Jackie Kennedy oraz żona polskiego księcia

Te zdjęcia przetrwały lata, a pochodzą z jednego z największych archiwów fotograficznych w Wenecji

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów