Nie żyje Bernardo Bertolucci. Włoski reżyser odszedł w wieku 77 lat

Sylwia Kropiewnicka 26.11.2018
Bernardo Bertolucci nie żyje
Fotografia: Shutterstock

Informacje o śmierci słynnego reżysera podały włoskie media. Bernardo Bertolucci wyreżyserował m.in.: „Ostatnie tango w Paryżu” z Marlonem Brando w roli głównej. Reżyser zmarł w wieku 77 lat.

Jak donoszą włoskie media, Bernardo Bertolucci zmarł w Rzymie po długiej walce z nowotworem. Słynny reżyser pisał scenariusze i poezję, był producentem filmowym, robił filmy dokumentalne oraz był niezaprzeczalną gwiazdą włoskiej kinematografii. Bertolucci był synem słynnego poety i pisarza, który zajmował się także pisaniem recenzji filmowych. Jego śmierć to niewątpliwa strata dla międzynarodowej kinematografii.

Kariera reżyserska Bertolucciego

Bernardo Bertolucci swój pierwszy film wyreżyserował już w wieku 22 lat. Produkcja nazywała się "Kostucha" i powstała na podstawie scenariusza Piera Paolo Pasoliniego. Bertolucci przyjaźnił się z Pasolinim, stąd ich współpraca przy jego reżyserskim debiucie.

W trakcie całej swojej kariery Bertolucci odnosił liczne sukcesy w Europie oraz w Hollywood.  O Bertoluccim mówi się, że miał własną estetykę i sposób prowadzenia kamery. Jego styl inspirował całe pokolenia młodych filmowców.

Zobacz także: Nie żyje uczestnik Eurowizji. Vahagn Margaryan zginął tragicznie w wieku 23 lat

Bertolucci był niewątpliwie ważną postacią w kinematografii. Zmienił oblicze kina w drugiej połowie XX wieku. Jego "Ostatnie tango w Paryżu" wywołało niebotyczny skandal z powodu skrajnie odważnych scen erotycznych i bardzo obrazowej sceny gwałtu z Marią Schneider.

EN_01217581_8901 Kadr z filmu "Ostatni pocałunek w Paryżu"

Śmierć Bernardo Bertolucciego to niewątpliwa strata dla świata filmu.

Zobacz także: Zaha Hadid nie żyje. Zobaczcie jej najsłynniejsze budynki

 Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Współcześni aktorzy filmowi czerpią inspirację z gry aktorskiej dawnych ikon? Kto inspiruje młode pokolenia?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów