Te dwa zdjęcia zostały zrobione w odstępie kilku minut. Blogerka pokazuje więcej przykładów na "Instagramowe kłamstwa"

Katarzyna Leszczyńska 07.11.2017
Blogerka pokazuje różnice między Instagramem a rzeczywistością
Fotografia: Instagram/Sara Puhto

To, co widzimy w Internecie, różni się od rzeczywistości. 

Zapewne zdarzają się wyjątki, jednak większość ludzi, którzy wrzucają zdjęcia na portale społecznościowe, chce na nich wypaść jak najlepiej. Dlatego też szukają odpowiedniej pozy, światła, profilu, a niektórzy nawet specjalnie się ubierają i malują do sesji. Jeszcze inni przerabiają w programach edytorskich swoje fotografie. Nie wszyscy jednak są tego świadomi, że to, co widzimy np. na Instagramie, może okazać się fikcją.

Ludzie przyjmują za pewniaki to, co jest im wpajane przy pomocy Internetu i reklamy. Takie sytuacje mają miejsce, np.: w kwestii zdrowego odżywiania. Ale również idealnych sylwetek promowanych na Instagramie. 21-blogerka, Sara Puhto, postanowiła obalić mity związane z perfekcyjnymi zdjęciami i pokazała, że wszystko zależy od wielu czynników.

Wszystko zależy od pozy

Nie od dziś wiadomo, że nawet jak stoimy, możemy wyglądać lepiej lub gorzej. Oczywiste jest też to, że pozując do zdjęcia, automatycznie zaczynamy ustawiać się w pozycji, w jakiej wyglądamy najlepiej. Głowa do góry, wciągnięty brzuch, pierś do przodu, jedna noga wysunięta, żeby wyglądała na dłuższą. Technik poprawiania sylwetki przez postawę jest wiele, inni natomiast zaczynają wierzyć, że w takiej idealnej pozie zostajemy przez cały dzień. Można też zauważyć, że mało kto wstawia zdjęcia w pozycji siedzącej. Zazwyczaj wtedy trudno jest wciągać brzuch i wypaść naturalnie. Na ogół wszystkie zdjęcia podkreślające figurę, są zrobione na stojąco.  

Dobre i złe światło

Ciepłe światło dodaje kilogramów. W chłodnym nasza figura wydaje się szczuplejsza. Oczywiście to, jakie zdjęcie podoba nam się bardziej jest kwestią gustu. Z drugiej strony w zimnym świetle możemy być za bardzo bladzi. Wszystko zależy od tego, jak podobamy się samym sobie. Zawsze jednak można wybrać to zdjęcie, które będzie nam odpowiadało bardziej, a co za tym idzie, nie koniecznie ukaże naszą prawdziwą sylwetkę. 

Zdjęcie przed jedzeniem

Wiadomo, że po solidnej porcji jedzenia, każdy ma ochotę leżeć z brzuchem do góry i zazwyczaj nie zważa na wygląd. Dlatego najlepiej robić zdjęcia przed jedzeniem. A już najlepiej z samego rana, zaraz po przebudzeniu. Jeżeli oczywiście zależy nam na idealnych zdjęciach brzucha. Oczywiste jest jednak to, że nie będzie on tak dobrze wyglądał przez resztę dnia. Jednak Internauci nie wiedzą, kiedy zostało wykonane zdjęcie. 

Poprawianie wyglądu przy pomocy programów graficznych 

Oczywiście podstawowym poprawiaczem urody jest Photoshop. Korzystają z niego fotografowie, którzy umieszczają zdjęcia w magazynach i poprawiają nawet figury modelek. Dlaczego zatem przeciętny internauta miałby tego nie zrobić z własnym ciałem? Problem polega na tym, że ludzie zaczynają wierzyć w tak idealne sylwetki, a niektórzy nawet, zwłaszcza nastolatki, próbują za wszelką cenę dorównać takiemu wyglądowi, co często ma tragiczne skutki.

Tego typu porównań na profilu Sary Puhto jest o wiele więcej. Dziewczyna postawiła sobie misję, dzięki której chce uświadamiać internautów, że nie wszystko, co widzą w Internecie, okazuje się prawdą. Sama z resztą przyznaje, że niekiedy korzysta z tych sztuczek, jak zapewne większość z nas. W końcu Instagram znany jest z tego, że zdjęcia na nim zamieszczane mają przede wszystkim ładnie wyglądać. Warto jednak robić takie akcje, które uświadomią, że nie wszystko złoto, co się świeci. 

Zdziwiona Britney
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów