O tych rzeczach lepiej nie pisać w wiadomości tekstowej. Konsekwencje mogą być poważne

Katarzyna Leszczyńska 19.12.2017
O niektórych rzeczach lepiej nie pisać w wiadomości prywatnej
Fotografia: pixabay.com

To jest po prostu bardzo nietaktowne. 

W dzisiejszych czasach przyzwyczailiśmy się do tego, że jesteśmy w nieustannym kontakcie ze znajomymi, poprzez telefony komórkowe lub wiadomości na portalach społecznościowych. Granica pomiędzy realnym kontaktem a tym wirtualnym często się zaciera, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy nie są świadomi efektów komunikowania się przy pomocy sieci. Są jednak takie rzeczy, których po prostu lepiej nie mówić przy pomocy wiadomości tekstowej, ponieważ możemy naprawdę dotknąć naszego rozmówcę. Portal Bustle.com podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę.

Złe wieści na temat naszego zdrowia

Dowiadywanie się o poważnych chorobach nie jest rzeczą łatwą. Podobnie informowanie o nich najbliższych. Uciekanie się jednak do pisania tego w wiadomości jest czymś okrutnym. Sami na pewno nie chcielibyśmy się dowiedzieć o chorobie najbliższej osoby przez smsa. Takie informacje trzeba przekazywać delikatnie i twarzą w twarz.

Zerwanie z kimś

To jest rzeczą wiadomą już od czasów szkolnych. Nawet nastolatki nie lubią, gdy zrywa się z nimi przez wiadomość. Tak po prostu nie wypada. Należy podejść z szacunkiem do drugiej osoby, nawet jeżeli mamy do niej o coś żal lub się nie dogadujemy. Tak będzie po prostu fair. Inaczej możemy sobie wypominać takie zachowanie przez wiele lat.

Pranie brudów

Przytaczanie starych spraw nigdy nie jest w porządku. A co dopiero mówić o wspomaganiu się wiadomością. Nie dość, że stawiamy rozmówcę w niezręcznej sytuacji, ponieważ jest bierny i nie ma zbyt dużej możliwości na obronę, to jeszcze po prostu nie potrafi wyczuć naszych intencji. Niekiedy może błędnie zrozumieć cel naszej wiadomości, co niesie za sobą opłakane skutki.  

Nie powinno się prać brudów przez wiadomość tekstową

Wysyłanie hasła

Nawet jeżeli komuś bardzo ufamy i wysyłamy mu nasze hasło w dobrej wierze, nie można tego robić przez wiadomość tekstową. Tego typu informacja może wpaść przez to w niepowołane ręce. Telefon może być skradziony, poza tym wszystkie elektroniczne urządzenia bardzo łatwo jest zhakować. I nie będzie to wcale winą naszego odbiorcy.

Wysyłanie zdjęć intymnych

Wiele osób popełnia ten sam błąd, zwłaszcza kobiety, które ufają swojemu partnerowi. Wysyłają mu odważne zdjęcia, nie zważając na konsekwencje. Po pierwsze, tego typu wiadomość może wykraść ktoś postronny, podobnie jak z hasłami. Po drugie, nigdy nie możemy mieć 100% pewności intencji drugiej osoby, nawet jeżeli ją znamy. Nie wiadomo, czy ta relacja nie zakończy się za jakiś czas.

Skargi odnośnie miejsca pracy

Oczywiste jest to, że od czasu do czasu narzekamy na swoją pracę, niemalże każdy tak ma. Lepiej nie robić jednak tego przy pomocy wiadomości. Tego typu informacje mogą być udostępnione np. naszym przełożonym. Lepiej sto razy zastanowić się do kogo piszemy, co i na czyj temat. Inaczej możemy nawet stracić pracę. Podobnie w ten sposób nie powinno się załatwiać spraw służbowych. Jeżeli chcemy skontaktować się w pilnej sprawie z szefem, telefon będzie odpowiedniejszy.

Informacja o śmierci

Taka informacja nigdy nie jest przyjemna, niezależnie od tego, kto umarł. Zwłaszcza jednak, jeżeli bierzemy pod uwagę bliską osobę człowieka, którego chcemy o tym poinformować, trzeba zachować takt.  Nie mamy pewności, w jakim stanie psychicznym jest nasz odbiorca, co w danym momencie robi. Oprócz tego takie rozmowy po prostu nie są na telefon. A jeżeli już nie mamy wyjścia, należy to zrobić delikatnie, nie przez wiadomość. Warto też nie informować o tego typu sprawach na Facebooku. Być może wśród naszych znajomych znajduje się ktoś, kto nie powinien dowiedzieć się o czyjejś śmierci w taki sposób.

Plotkowanie

Oczywiście nie ma nic złego w plotkowaniu z przyjaciółmi, jeżeli im ufamy, jednak robienie tego przy pomocy wiadomości nie jest najlepszą opcją. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, tego typu informacje w bardzo łatwy sposób mogą wpaść w niepowołane ręce. Mogą np. dotrzeć do osoby, którą w danym momencie obgadywaliśmy i naprawdę trudno będzie to wówczas odkręcić.

Nie powinno się plotkować przez wiadomość tekstową

Ogłaszanie ciąży

Podobnie jak informowanie o chorobie czy śmierci, są również radosne informacje, o których nie powinniśmy pisać w wiadomości. O wiele trudniej wówczas wyczuć, że to może być nietaktowne, a jednak jest. Nie powinno mieć to znaczenia, czy informujemy o tym ojca, dziadków, czy ciocię. Tego typu informacje powinny wypłynąć w bezpośredniej rozmowie.

Wyznawanie uczuć po raz pierwszy

Powiedzenie pierwszy raz komuś, że go kochamy, nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Nikt z nas nie chciałby jednak przeczytać tego pośród wiadomości na Messengerze. Najlepszy wyjściem wówczas jest zlekceważenie takiej informacji, co oczywiście nie będzie przyjemne dla nadawcy. Odbiorca natomiast może poczuć się potraktowany niepoważnie i trudno mu się dziwić. Wiadomości tekstowe nie są od informowania o uczuciach.

Przeprosiny

Po poważnej kłótni nie powinniśmy również przepraszać przez smsa. Ma to podobne podłoże do wyrażania uczuć. Takiej informacji brakuje wówczas powagi, nie wspominając już o braku znajomości intencji nadawcy i reakcji odbiorcy.

O tym, czy powinniśmy poinformować kogoś o jakiejś rzeczy przez wiadomość czy nie, powinniśmy wiedzieć podświadomie. Są kwestie na tyle delikatne dla danej osoby, że znając ją powinno być dla nas oczywiste, czy jest w stanie zrozumieć naszą informację przez smsa. Rzeczy z powyższej listy nie mogą być jednak nawet brane w tej kwestii pod uwagę.

Nie o wszystkim można informować w wiadomości tekstowej
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów