Nie powinniśmy przytulać psów. Nawet tych najsłodszych na świecie

Mateusz Patyk 14.02.2017
Kaley Cuoco ze swoim pitbullem
Fotografia: East News

Prawdopodobnie brzmi to jak przewrót kopernikański albo herezja głoszona przez pozbawionych serca pseudoekspertów. Niestety, ta prawda może zaboleć.

Właściciele merdających ogonem członków rodziny mogą zaprotestować. I jest to całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę ich przywiązanie do swoich pupili.

Jednak nauka ma inne zdanie na temat okazywania im uczuć w ludzki sposób, czyli poprzez przytulanie. W artykule na stronie BusinessInsider.com psi behawiorysta, doktor Alexandra Horowitz, uzasadniła sprzeczny z dotychczasowymi przyzwyczajeniami posiadaczy tych zwierząt pogląd.

Większość ludzi z branży zajmującej się psami przyzna mi rację, że obejmowanie ich nie jest dla nich najlepsze. Nigdy nie widziałam psa, który po przytuleniu merda ogonem i jest podekscytowany. Zachowuje się inaczej. Przechodzi z tym do porządku dziennego - twierdziła Horowitz w rozmowie z redaktorem portalu BusinessInsider.com.

Dziewczynka z psem
Fotografia: East News

I bądź tu mądry

O tej naukowej rewelacji zrobiło się głośno po tym, jak w ubiegłym roku wielu dziennikarzy i właścicieli psów weszło w polemikę ze zwierzęcymi ekspertami. W internecie rozgorzała dyskusja, której przykładem mogą być chociażby nagłówki artykułów, takie jak: "25 psów, które zdecydowanie kochają być przytulane" lub "Nie, nauka nie potwierdziła, że psy nie znoszą uścisków".

Wszystko zaczęło się przez felieton w czasopiśmie "Psychology Today" napisany przez profesora psychologii Stanleya Corena, który nie był poparty badaniami naukowymi, a jedynie "zbiorem przypadkowych obserwacji". Jednak Coren to znawca tematu - od wielu lat zajmuje się nauką na temat zachowania psów, jest autorem wielu książek odnoszących się do tego zagadnienia, a jego eksperckie felietony są do dzisiaj publikowane na łamach gazety.

Obserwuj psa

Jego pogląd nie był odosobniony. Według Horowitz wystarczy patrzeć na swojego czworonoga, by zobaczyć, że coś może nie być w porządku. Takimi zachowaniami u psów jest m.in. kładzenie uszu po sobie, lizanie warg przypominające "lizanie powietrza" lub ziewanie. Takie sygnały oznaczają stres u zwierzęcia. Ich oczy też mogą dużo powiedzieć właścicielowi. Widoczne białka gałek to jasny dowód na to, że pies nie czuje się komfortowo.

Z dziećmi przytulającymi psy jest jeszcze gorzej. O ile pupile są w stanie znieść uzewnętrznianie emocji przez starszych domowników, to obejmowanie ich przez najmłodszych mogą uznać za zagrożenie. Wtedy najczęściej dochodzi do ataków. Po fakcie rodzice są zaskoczeni, dlaczego ich spokojny na co dzień pies stał się nagle agresywny. Okazuje się, że już wcześniej pokazywał swoje niezadowolenie zignorowane przez opiekunów. 

Zakładamy, że nic złego się nie stanie, bo okazujemy naszą miłość i myślimy, że przytulany pies tę miłość odbierze. Ale myślę, że w tym przypadku to założenie jest błędne - twierdzi dr Alexandra Horowitz.

Dlatego Horowitz radzi, by już od wczesnych lat uczyć dzieci prawidłowego obchodzenia się ze zwierzętami i pilnować, aby nie wieszały się na szyję większych psów. To samo tyczy się też mniejszych osobników. Warto pamiętać o fatalnych skutkach, do których może doprowadzić z pozoru pieszczotliwe przytulanie czworonogów przez malców.

50 Cent z psem
Fotografia: East News

50 Cent

Leona Lewis z psem
Fotografia: East News

Leona Lewis

Emily Ratajkowski z psem
Fotografia: East News

Emily Ratajkowski

Liv Tyler z psem
Fotografia: East News

Liv Tyler

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów