Nie ma mody bez erotyzmu. Zdjęcia Helmuta Newtona w dużym formacie

Paulina Szestowicka 12.04.2016
Helmut Newtona
Fotografia: ONS

Fotograf zrewolucjonizował postrzeganie fotografowania kobiet. To, co dla jednych było zwyczajne, on zmienił w prawdziwe dzieło sztuki. 

Ponad 200 zdjęć z pierwszych trzech albumów Helmuta Newtona zostało wystawionych w weneckiej galerii Casa dei Tre Oci.

Fotografie pochodzące z publikacji "In White Women" (1976), "Sleepless Nights" (1978) oraz "Big Nudes" (1981) są na pograniczu sztuki i mody. Nie można przecież powiedzieć, że akty to moda. Wszyscy jednak wiemy, że współczesna moda bez nagości nie istnieje.

Pokazanie dzieł zawartych w trzech albumach pomaga w zrozumieniu ścieżki, jaką przebył fotograf. Stopniowo zaprzestawał robienia prostych zdjęć, skłaniając się ku portretom, aż doszedł do formy bardzo przypominającej reportaż. 

Helmut Newton był najważniejszym fotografem 20. wieku. Zrewolucjonizował wyobrażenie o fotografii mody. Nie bał się prowokować, nie unikał erotyzmu i eksperymentował z czarno-białymi zdjęciami. Jego prace były publikowane na łamach najważniejszych pism modowych, między innymi "Vogue", "Elle", "GQ", "Vanity Fair" i "Marie Claire". 

Zdjęcia Hemuta Newtona przedstawiały różne kobiety w rozmaitych pozach i stylizacjach. Jednak trudno nie odnieść wrażenia, że te fotografie były pretekstem do pokazania siebie. 

Zobacz zdjęcia Helmuta Newtona

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów