"Nie jem mięsa, ponieważ jestem feministką". Tak powstaje wegański feminizm

Martyna Kraus 05.09.2016
Madison Griffths
Fotografia: instagram.com/madisonrgriffiths

22-latka uznała, ze nie ma sensu szukać powiązań między jednym a drugim, skoro można to połączyć w jedną ideologię. 

Madison Griffiths ma 22 lata i jest zagorzałą feministką, a od niedawna także weganką. Wierzy, że te dwa popularne ruchy społeczne mają ze sobą wiele wspólnego. Kilka dni temu ta młoda artystka z Melbourne opublikowała w "The Sydney Morning Herald" obszerny artykuł, w którym oznajmiła, że ma dość tego, jak postrzegają ją mężczyźni.

Stwierdziła, że często czuje się niczym przechadzający się po mieście kawałek mięsa lub zdobycz, na którą się poluje. W akcie protestu przeciwko takiemu traktowaniu postanowiła przejść na weganizm. Madison Griffiths nie chce być dłużej postrzegana jako "smakowity kąsek". Uważa, że mężczyźni traktują zarówno kobiety, jak i zwierzęta, w sposób bardzo przedmiotowy, często uważając je za swoje własności, dlatego widzi ona bezpośredni związek między feminizmem a weganizmem.

Mężczyźni przywłaszczają sobie nasze ciała. Traktują je jak zdobycze, jak kawałek mięsa - napisała. - Dokładnie w ten sam sposób obchodzą się ze zwierzętami. Uważają, że coś do nich należy. Rezygnując z jedzenie zwierząt, rezygnuję tym samym z udziału w systemie, który uprzedmiotawia kobiety i zwierzęta.

Mimo, że autorka nie zamierzała forsować w australijskiej prasie swoich poglądów, a jedynie przedstawić swój nieszablonowy punkt widzenia, spotkała się ze sporą krytyką ze strony czytelników. Pośród tych, którzy przyklaskiwali lansowanym przez nią ideom, znaleźli się też tacy, u których wywołały one negatywne emocje. Wierzy jednak, że fala krytyki, z jaką musiała się zmierzyć, spowodowana była zestawieniem dwóch kontrowersyjnych ruchów społecznych, z których każdy w pojedynkę wywołuje spore poruszenie.

Obecnie Madison Griffiths stara się żyć według nowych zasad, które sobie wytyczyła. Wegański feminizm sprawia, że nie dostosowuje się ona do standardów etycznych pisanych i ustanawianych przez patriarchalne społeczeństwa.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów