Naukowcy znaleźli sposób na ból, który jest lepszy niż tabletki. I przyjemniejszy

Redakcja 04.05.2017
Ból głowy
Fotografia: Pixabay

Przekonanie, że na ból najlepsze są środki przeciwbólowe, spokojnie można włożyć między bajki. 

Naukowcy z University of Greenwich twierdzą, że wystarczy wypić dwa kufle piwa, aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu wywołanego bólem nawet o około 25 procent. 

Doktor Trevor Thompson, który kieruje badaniami na londyńskim uniwersytecie uważa, że jego zespół posiada silne dowody na to, że alkohol jest skutecznym środkiem przeciwbólowym.

Można go porównać z lekami opioidowymi, takimi jak kodeina, a efekt jest silniejszy niż w przypadku paracetamolu - powiedział doktor Trevor Thompson, a jego wypowiedź przytacza Thesun.co.uk. 

Aby tego dowieść badacze przeprowadzili serię 18 różnych badań na 400 ochotnikach. U większości zauważono, że dawka, która najlepiej walczy z bólem to litr piwa, czyli około 0,8 promila. W przypadku spożycia większej ilości alkoholu, u badanych nie zauważono żadnej poprawy. Mniejsza dawka również nie dawała oczekiwanych rezultatów. 

Oczywiście, w badaniu wykorzystano nie tylko piwo, ale również inne wysokoprocentowe napoje alkoholowe. Jednak, jedynie w przypadku wypicia piwa zauważono znaczną poprawę wśród badanych. 

Czeka nas rewolucja? 

Nie jest jednak pewne, co właściwie sprawia, że alkohol jest dobrym środkiem przeciwbólowym. Jak podaje Independent.co.uk, nie jest jasne, czy alkohol zmniejsza uczucie bólu, ponieważ wpływa na receptory mózgu odpowiedzialne za odczuwanie bólu, czy może dlatego, że zmniejsza niepokój, dzięki czemu jest on odczuwany jako mniej intensywny. 

Teraz naukowcy dokładnie przeanalizują, dlaczego piwo działa tak, jak środki przeciwbólowe. Gdy poznają już odpowiedzi na nurtujące ich pytania i będą mieć pewność, co dokładnie odpowiada za uśmierzenie bólu, być może będziemy mogli szykować się na prawdziwą rewolucję w sposobach zwalczania bólu. 

Warto jednak pamiętać, że długotrwałe picie alkoholu może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu i spowodować inne problemy zdrowotne. Nie zawsze więc, aby pozbyć się bólu należy udać się do sklepu monopolowego. Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów