Naukowcy znaleźli prosty sposób na zatrzymanie procesu starzenia. To ćwiczenie ma nas odmłodzić o 9 lat

Redakcja 03.07.2017
Kobieta
Fotografia: Pixabay

Okazuje się, że aktywność fizyczna pięć razy w tygodniu może zdziałać cuda. 

O tym, że sport to zdrowie, nikogo nie trzeba przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ćwiczenia mają znaczący wpływ na to, jak szybko starzejemy się. Naukowcy z Brigham Young University dowiedli, że dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej, biologicznie możemy być nawet o 9 lat młodsi. 

Grupa badaczy z Larrym Tuckerem na czele przeanalizowała wyniki 5823 dorosłych osób, które wzięli udział w ogólnoświatowym badaniu przeprowadzonym przez National Health and Nutrition Examination Survey. Przede wszystkim, szczegółowo przyjrzeli się ich telomerom (fragment chromosomu), które są uważane za markery wielu biologicznego. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki, co ma znaczący wpływ na proces starzenia.

To rodzaj zegara biologicznego, a telomery są bardzo skorelowane z wiekiem. Za każdym razem, gdy komórka replikuje się, tracimy niewielką ilość końcówek telomerów. Dlatego im jesteśmy starsi, tym są one krótsze - powiedział Larry Tucker, a jego wypowiedź przytacza Inc.com. 

Wnioski? Zaskakujące

To jednak nie wszystko. Naukowcy dokładnie prześledzili aktywność fizyczną uczestników badania, a konkretnie, czy w ciągu 30 dni uprawiali którekolwiek z 62 polecanych rodzajów ćwiczeń. Następnie podzielili badanych na cztery grupy. W pierwszej znaleźli się ci, którzy nie ćwiczyli w ogóle, w drugiej ci, którzy ćwiczyli od czasu do czasu, w kolejnej znaleźli się ci, którzy ćwiczyli umiarkowanie, a w ostatniej ci, którzy aktywności fizycznej oddawali się bardzo często.

Okazało się, że pierwsze trzy grupy miały podobny poziom telomerów. Ci natomiast, którzy często ćwiczyli, mieli telomery o długości, która sugerowała, że ich wiek biologiczny był o 9 lat niższy od tego u osób niećwiczących. 

Jaki jest więc przepis na spowolnienie procesu starzenia? Po przeanalizowaniu wyników badań naukowcy wyciągnęli jeden wniosek. Kobiety, aby zahamować proces starzenia się komórek powinny uprawiać jogging przez 30 minut pięć dni w tygodniu. Z kolei mężczyźni przez 40 minut, również pięć dni w tygodniu. 

Gotowi do biegu? ;-)

giphy-downsized (30)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów