Naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie, kiedy naprawdę się wysypiamy. To wcale nie jest oczywiste

Redakcja 13.03.2017
Śpiąca kobieta
Fotografia: East News

Żeby można było mówić o wyspaniu się, trzeba spełnić szereg warunków. 

Naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest dobry sen i co świadczy o wyspaniu się. 

O tym, jak bardzo ważny jest sen nie trzeba dyskutować. Nie tylko sprawia, że mamy więcej energii, ale także pomaga walczyć ze stresem i "naładować baterię" na cały następny dzień. Zapotrzebowanie na sen jest bardzo jednostkową sprawą. Są tacy, którzy potrzebują minimum 8 godzin snu, a są tacy, którym wystarcza jedynie 6 godzin. 

Odpowiedź na pytanie, czym właściwie jest dobry sen i ile powinniśmy spać, aby się wyspać niezależnie od wieku, próbowali znaleźć naukowcy z amerykańskiej National Sleep Foundation (NSF). Aby móc wyznaczyć miarodajną jakość snu, badacze zaprosili grupę ekspertów z własnej organizacji, a także innych towarzystw medycznych. 

Gwarancja dobrego snu

Jak podaje Businessinsider.com.pl, badacze szczegółowo przeanalizowali 3 928 badań na temat snu i wybrali 277 z nich, które uznali za kluczowe wskazówki, które miały pomóc im odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest dobry sen. 

Zdaniem NSF powinniśmy spać od 7 do 9 godzin na dobę, ale pod warunkiem, że zasypiamy dość szybko i nie budzimy się w nocy. Zasypiać powinniśmy nie dłużej niż 30 minut. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób starszych. Ci na zaśnięcie mają pełną godzinę. 

O dobrej jakości snu możemy mówić wówczas, gdy w nocy budzimy się na więcej niż 5 minut tylko raz. Nasze budzenie rano nie powinno trwać dłużej niż 20 minut, a u osób starszych ten czas wydłuża się o kolejne 10 minut. Tak przespana noc to jasny sygnał, że nasz sen trwał przynajmniej 85 procent czasu. 

Jak widać, wysypianie się to dość skomplikowana czynność ;-) 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów