Naukowcy zbadali wpływ rozstania na to, co jemy. Zła wiadomość dla porzuconych

Emilia Klima 25.05.2017
Naukowcy zbadali wpływ rozstania na to, co jemy
Fotografia: Flickr.com

Przez pierwsze dni po rozstaniu nie możecie nic przełknąć, a potem rzucacie się na jedzenie bez opamiętania? Nie jesteście jedyni. 

"Dieta złamanego serca", znacie? Wiele dziewczyn twierdzi, że po trudnym rozstaniu zdarza im się zgubić trochę kilogramów. Nauka ma bardzo prostą odpowiedź na pytanie o to, dlaczego, kiedy rozstajemy się z partnerem, tracimy apetyt, a przełknięcie czegokolwiek przychodzi nam z największym trudem. Wszystkiemu winne są hormony. Zwłaszcza, kiedy to my jesteśmy porzuconą stroną.

Organizm przechodzi wówczas w "tryb walki", wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu (hormon stresu). To skutkuje problemem z zaśnięciem, bólem brzucha i zmniejszonym apetytem. 

Twoje ciało próbuje się przystosować i przetrwać tę stresującą dla niego sytuację. Uczucie głodu zaczyna być mniej odczuwalne, słabnie metabolizm - jedzenie spada na liście naszych priorytetów - tłumaczy neurobiolog Gert ter Horst z Uniwersytetu w Groningen. 

Wszystko przez to, że obszary mózgu odpowiedzialne za emocje i odczuwanie cierpienia psychicznego, regulują również to, co jemy, na co mamy ochotę i co w danym momencie smakuje nam najbardziej. 

oie_2514509RUQHvz23

Kobiety cierpią bardziej

Po kilku dniach niejedzenia następuje faza wilczego apetytu. Podobna do takiej, którą odczuwamy po rzuceniu restrykcyjnej diety. Nasze ciało próbuje nadrobić brakujące kalorie, a my mamy ochotę na same niezdrowe rzeczy. Dodatkowo spada nam poziom oksotocyny, co skutkuje skłonnością do kompulsywnego jedzenia. Gdy smutek po rozstaniu mija, wracamy do swojej normalnej diety.

Ten proces jest trudniejszy do przejścia dla kobiet. Naukowcy z Uniwersytetu z Birmingham udowodnili, że panie radzą sobie ze stresem związanym z rozstaniem gorzej od mężczyzn. Odczuwają je boleśniej, ale za to szybciej "wracają do siebie". Ma to podłoże ewolucyjne.

Dla kobiet stosunek seksualny z mężczyzną może skończyć się długotrwałymi zmianami biologicznymi - ciążą, a póżniej wielomiesięczną laktacją. Mężczyzna "kończy sprawę" bez żadnego ryzyka "biologicznej inwestycji". Kobiety obciążone tym ryzykiem starają się wybrać partnera "dobrej jakości". Dlatego koniec związku z takim partnerem boli je bardziej - tłumaczą naukowcy.

Widzicie zależność między złamanym sercem a jedzeniem u siebie? Macie swoje ulubione lekarstwa? ;)

tumblr_m2b31jtpjv1rsqu95o1_500
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów