Naukowcy zbadali, ile sekretów na raz jesteśmy w stanie trzymać. Jest jedna zła wiadomość

Emilia Klima 31.05.2017
Naukowcy zbadali, ile sekretów na raz jesteśmy w stanie trzymać
Fotografia: Flickr

Badacze doszli do wniosku, że trzymanie czegoś w sekrecie ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Ile sekretów ma przeciętnie człowiek?

Nawet najbardziej szczerze i otwarte osoby mają tematy, których z nikim nie poruszają. Badacze z Uniwersytetu w Kolumbii postanowili zbadać, ile tajemnic przeciętnie skrywa człowiek i jaka jest liczba rzeczy,które możemy utrzymywać w sekrecie bez większej szkody dla swojego zdrowia psychicznego. Z badań na grupie 13 tysięcy respondentów wyszło, że jest to to 13. Z czego 5 to takie, o których nigdy nikomu nie powiedzieliśmy.

Kolejno, uczestnicy zostali spytani o to, jak często i w jakich okolicznościach w ostatnich miesiącach myśleli o swoich tajemnicach. Okazało się, że takie rozmyślania pojawiały się zdecydowanie częściej wtedy, kiedy spędzaliśmy więcej czasu w pojedynkę. Wniosek? Ludzie więcej czasu poświęcają na rozmyślanie o trudnych sprawach niż próbę rozmowy o nich w towarzystwie. 

a28ecb71-4005-473b-88ed-6c7727235f31

Dlaczego trzymanie tajemnic nie jest dla nas dobre?

Badacze przyjrzeli się również temu, jak ukrywanie sekretów wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ta kwestia nie jest nowym tematem w badaniach naukowych. Psychologowie już wcześniej alarmowali, że nierozmawianie o sprawach, które nas gnębią, może skutkować napadami lęku, stresem, problemami ze snem, a nawet epizodami depresyjnymi. 

Nowe badanie dowodzi, że nie ma znaczenia, jakiego rodzaju sekret skrywamy - przykładowo, dla jednej osoby życie z myślą o tym, że zdradziło się ukochaną osobę jest niemożliwe, inna przejdzie nad tym faktem do porządku dziennego. Chodzi o sam akt skrywania tajemnicy, niezależnie od jej treści.

Badani, gdy tylko zaczęli myśleć o rzeczach, które skrywają w tajemnicy, zaczęli się zachowywać jakby na ich ciało spadł wielki ciężar. Gorzej radzili się sobie też w różnych zadaniach intelektualnych, o których wykonanie zostali poproszeni - to dowód na to, jak trapiąca myśl zaburza nasze codzienne funkcjonowanie - czytamy w omówieniu wyników badań. 

No to teraz czekamy jeszcze na odpowiedź na pytanie, jak przestać skrywać sekrety i przestać się nimi zadręczać ;-)

90484531-3f0e-4db1-8b60-67d9327ac295
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów