Naukowcy wytłumaczyli, dlaczego kręci się nam w głowie, kiedy patrzymy na czarno-białe paski

Mateusz Patyk 10.05.2017
budynek w Wynwood
Fotografia: Flickr.com/Phillip Pessar

Nowe badania udowadniają, że patrząc na niektóre przedmioty codziennego użytku można dostać migreny.

Eksperymenty autorstwa naukowców z Holandii i Stanów Zjednoczonych opublikowane w czasopiśmie "Current Biology" sugerują, że regularne i kontrastowe paski są przyczyną niektórych objawów charakterystycznych dla chorych na epilepsję. Jak podaje TheGuardian.com, wystarczy sam widok intensywnie prążkowanych przedmiotów, by w naszych mózgach doszło do wzrostu drgań fazy gamma, ściśle powiązanych z bólami głowy i drgawkami.

Wszystko przez to, że ludzki mózg nie jest przystosowany do radzenia sobie z tak ekstremalną regularnością, która nie występuje w przyrodzie. Naukowcy odkryli, że gdy tylko odstępy między liniami stają się bardziej nieregularne, a ich krawędzie tracą na ostrości, drgania się wytłumiają. Dlatego patrząc przykładowo na umaszczenie zebr, umysł nie wariuje tak samo, jak przy wpatrywaniu się w na wzorzystą sukienkę.

zebry
Fotografia: East News

Przyroda nie lubi przewidywalności

Ludzie nie mają problemów z podziwianiem przypadkowo ułożonych względem siebie pasków na ciele zwierząt, ale gdy trzeba zapamiętać z pozoru prosty schemat wygenerowany przez komputerowy program, percepcja człowieka napotyka opór. Z tego właśnie powodu idealnie powtarzalne kształty stworzone na podstawie algorytmów lub za pomocą narzędzi, są wręcz "niestrawne" dla ludzkiego mózgu.

Naukowcom udało się też rozpoznać, które konkretnie linie są trudniej przyswajane przez umysł. Z badań wynika, że horyzontalne paski nie są tak samo migrenogenne jak wertykalne. Niestety, nikt nie wie, dlaczego tak się akurat dzieje. W tym szaleństwie jest jednak metoda. W końcu wiadomo, co było przyczyną bólu głowy po niektórych koncertach zespołu "The White Stripes".

graffiti w paski
Fotografia: Flickr.com/Elvert Barnes
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów